Dlaczego warto być wolontariuszem?

Dnia 11 maja 2011 roku o godz. 1000 w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej przy ul. Kolejowej 8 miało miejsce spotkanie dla młodzieży na temat: Dlaczego warto być wolontariuszem?

Gośćmi spotkania byli:  Pani Agnieszka Lubaszewska działająca w Bialskim Centrum Informacji przy Miejskim Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej, ksiądz Andrzej Danieluk zastępca dyrektora Katolickiego Gimnazjum im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej, Pani Barbara Wysokińska opiekun „Szkolnego Koła Caritas” przy Publicznym Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Białej Podlaskiej. W spotkaniu uczestniczyła również  młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej, grupa uczniów działająca w wolontariacie z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej oraz młodzież z Katolickiego Gimnazjum im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej wraz z opiekunami.

Spotkanie w formie panelu dyskusyjnego poprowadziła Pani Agnieszka Lubaszewska, kierując swoje pytania do księdza Andrzeja Danieluka, który  wprowadził zebranych w tematykę wolontariatu. W przystępny sposób wyjaśniał młodzieży : Co oznacza i czym jest wolontariat? Dlaczego warto zostać wolontariuszem? W jaki sposób zachęcić młodzież do wolontariatu i czy to jest metoda wychowawcza? Wszyscy  z dużym zainteresowaniem wysłuchali także Pani Barbary Wysokińskiej omawiającej działalność  „Szkolnego Koła  Caritas”, które skupia 111 wolontariuszy spośród 350 uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 2.

Pani Barbara zachęcała młodzież, która ukończyła 16 lat do pracy w wolontariacie jako opiekun grupy. Młodzież, jak i wszyscy uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że wolontariat to zorganizowana, bezinteresowna, wykonywana nieodpłatnie pomoc osobom potrzebującym. Wolontariat uczy dyscypliny, życzliwości, pokory, kultury zachowania. Młodzież uczy się prawdziwego życia, potrafi obracać się w różnym środowisku, pozbywa się kompleksów. Na zakończenie spotkania przedstawiono propozycje wolontariatu na terenie miasta Biała Podlaska.

Konkursy przedmiotowe 2018/2019