Podsumowanie pracy sieci "Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży?"

W roku szkolnym 2015/2016 w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej odbywały się spotkania w ramach sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży?

Głównym celem sieci była współpraca i samokształcenie w zakresie edukacji na rzecz rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży, zachęcanie nauczycieli bibliotekarzy do podejmowania różnych inicjatyw z tym związanych oraz wykorzystanie mobilnych narzędzi i aplikacji sieciowych w promocji czytelnictwa.W pracach sieci uczestniczyło 27 nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych. Ich pracę koordynowała Anna Denkiewicz – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej.

26 listopada 2015 r. odbyło się pierwsze spotkanie inaugurujące powstanie sieci. Ponadto odbyło się również szkolenie przeprowadzone przez p. Iwonę Brzózka-Złotnicką – przedstawiciela Programu Mistrzowie Kodowania - na temat Nowe technologie informacyjne w pracy nauczyciela bibliotekarza.

W dniu 10.03.2016 r. w siedzibie biblioteki odbyło się drugie spotkanie pt. Fantastyka - lubię to! Literatura dla dzieci i młodzieży, w którym uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze z bibliotek szkolnych. Było to potkanie propagujące literaturę fantastyczną.

Bibliotekarze mieli możliwość obejrzenia wystaw Formy pracy z książką oraz Fantastyka - nowe światy literatury i sztuki, po których oprowadzili zebranych nauczyciele bibliotekarze z naszej Biblioteki. Dorota Bojarczuk- Dziurda w bardzo interesujący sposób przedstawiła uczestnikom literaturę fantastyczną, zwracając uwagę na różne jej rodzaje. Wskazała przy tym pisarzy i konkretne tytuły książek charakterystyczne dla tego gatunku literatury. Następnie bibliotekarze wysłuchali wideoprezentacji Anny Czernow, która zaproponowała kilka tytułów książek polecanych dzieciom i młodzieży, a które z pewnością mogą stanowić początek przygody młodych ludzi  z czytaniem.

Dnia 4 kwietnia 2016 r. w siedzibie biblioteki odbyło się kolejne spotkanie pt. Przygoda z czytaniem - warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy.

Spotkanie poprowadziła Pani Jolanta Horbowiec konsultant ds. edukacji humanistycznej Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Białej Podlaskiej.
Obok danych statystycznych oraz przyczyn niskiego poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży prowadząca przedstawiła formy i metody, które każdy bibliotekarz może wykorzystać w promocji czytelnictwa wśród uczniów. Nauczyciele bibliotekarze z bibliotek szkolnych chętnie podzielili się też swoimi pomysłami, które wykorzystują w codziennej  pracy, zachęcając młodych ludzi do czytania.

30 maja 2016r. odbyły się warsztaty Aplikacje sieciowe w promocji czytelnictwa, a później dokonaliśmy podsumowania pracy sieci. Spotkanie poprowadzili pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej – Anna Denkiewicz, Krystyna Orluk i Renata Adamczuk.

Podczas spotkania uczestnicy poznali Toon Doo -  narzędzie on-line do tworzenia komiksów i książeczek komiksowych. Poznali również możliwości jakie daje Tagxedo służące do tworzenia chmury słów (tagów), gdzie  przypadkowa zbitka słów, porozrzucanych w artystycznym nieładzie, zazwyczaj skutecznie przyciąga uwagę i dzięki zastosowaniu różnych rozmiarów i kolorów czcionek, pozwala na uwypuklenie określonych treści. Dowiedzieli się również jak wygenerować Kod QR i jak go wykorzystać w celach edukacyjnych podczas pracy ze swoimi uczniami.

Na koniec spotkania nauczyciele bibliotekarze wypełniali ankiety badające satysfakcję z udziału w pracy sieci, omówione zostały wybrane problemy organizacyjne i techniczne podczas pracy sieci. Podsumowując wszyscy bardzo dobrze oceniają pracę sieci, większość nauczycieli dzieliła się dobrymi praktykami z innymi uczestnikami sieci. W ankietach nauczyciele bibliotekarze podkreślali kompetencje osób prowadzących spotkania, miłą atmosferę, ciekawą tematykę, możliwość wymiany doświadczeń. Dzięki uczestnictwu w sieci  nauczyciele wdrożyli też wiele ciekawych rozwiązań w swojej pracy. Uczestnicy sprecyzowali też zakresy tematyczne sieci współpracy i samokształcenia, w których chcieliby pracować w przyszłym roku.

image1 image1
image2 image2