Obchody Roku Sienkiewicza w Bibliotece Pedagogicznej

PDF Drukuj Email
1783 odslon

Henryk Sienkiewicz poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. W czasach zniewolenia pisał ku pokrzepieniu serc. Jego twórczość i postawa odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kształtowały postawy patriotyzmu i tożsamości narodowej wielu pokoleń Polaków.

Za całokształt twórczości został uhonorowany w 1905 roku najwyższą nagrodą- Nagrodą Nobla. Rok 2016 to rok trzech rocznic związanych z Henrykiem Sienkiewiczem mija 170 rocznica urodzin noblisty, 100 rocznica jego śmierci oraz 50 rocznica utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej miejscu urodzenia pisarza. W uznaniu zasług pisarza rok 2016 ogłoszono Rokiem H. Sienkiewicza.

Wystawa

W związku z tym w Bibliotece Pedagogicznej zorganizowano wiele działań mających na celu uhonorowanie pisarza jak również upowszechnianie czytelnictwa jego powieści i nowel. Zorganizowano wystawę „Sienkiewicz w obrazach – 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza”. Zaprezentowano ją 154 uczniom, 53 nauczycielom i ok. 100 osobom dorosłym w tym słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zajęcia

Uczniowie szkół różnego typu uczestniczyli w zajęciach: „ Polscy Nobliści – Henryk Sienkiewicz” oraz „ Z Sienkiewiczem przez Afrykę” . Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej (w tym aktyw biblioteczny), Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim (zajęcia wyjazdowe), Gimnazjum w Małaszewiczach, Gimnazjum w Dołdze oraz Katolickiego Gimnazjum w Białej Podlaskiej, łącznie ok. 200 uczniów.

Debata czytelnicza

Ukoronowaniem obchodów była „Czytelnicza debata nad Sienkiewiczem”. Przygotowywali się do niej uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli  z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej. Niestety, z przyczyn obiektywnych wzięli w niej udział tylko uczniowie z Platerki.

Sienkiewicz był niezwykle trafnym diagnostykiem społecznym, piszącym nie tylko ku pokrzepieniu serc, ale również ku przestrodze i przerażeniu współczesnych. Jego powieści po powstaniu styczniowym przywracały nadzieję na niepodległą Polskę. Zawierały też diagnozę społeczną zjawisk i postaw, które doprowadziły Rzeczpospolitą do upadku. Uczestnicy Debaty zastanowili się nad atrakcyjnością i nieatrakcyjnością kreacji kobiecych i męskich w twórczości dla współczesnego, młodego  czytelnika oraz nad aktualnością twórczości Sienkiewicza wobec współczesnych wyzwań.
Młodzi ludzie,  przywołując sienkiewiczowskich bohaterów z dużym zaangażowaniem wykazali, że chociaż minęły epoki i ustroje, stary świat Kmiciców i Zagłobów minął bezpowrotnie, to jednak ich kreacje zachowują zdumiewającą żywotność. Być może czas, spojrzeć na Sienkiewicza na nowo i potraktować jego spuściznę jako przewodnik po dylematach współczesności.

image1
image1 image1
image2
image2 image2
image3
image3 image3
image4
image4 image4
image5
image5 image5
image6
image6 image6
image7
image7 image7
image8
image8 image8
image9
image9 image9
image10
image10 image10
image11
image11 image11
image12
image12 image12
image13
image13 image13
image14
image14 image14
image15
image15 image15
image16
image16 image16
image17
image17 image17

 
free pokereverest poker revie

LEKTURY SZKOLNE

Oferta dla szkół i przedszkoli

Biblioterapeutyczny Kramik

Edukacja filmowa w szkole

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

BiblioGratka

ACADEMICA

IBUK

Rok 2018

Rok 2018

Nowości Książki

Nowości audiowizualne

CZYTAK

Copyright © 2019 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.