Obchody Roku Sienkiewicza w Bibliotece Pedagogicznej

Henryk Sienkiewicz poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. W czasach zniewolenia pisał ku pokrzepieniu serc. Jego twórczość i postawa odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kształtowały postawy patriotyzmu i tożsamości narodowej wielu pokoleń Polaków.

Za całokształt twórczości został uhonorowany w 1905 roku najwyższą nagrodą- Nagrodą Nobla. Rok 2016 to rok trzech rocznic związanych z Henrykiem Sienkiewiczem mija 170 rocznica urodzin noblisty, 100 rocznica jego śmierci oraz 50 rocznica utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej miejscu urodzenia pisarza. W uznaniu zasług pisarza rok 2016 ogłoszono Rokiem H. Sienkiewicza.

Wystawa

W związku z tym w Bibliotece Pedagogicznej zorganizowano wiele działań mających na celu uhonorowanie pisarza jak również upowszechnianie czytelnictwa jego powieści i nowel. Zorganizowano wystawę „Sienkiewicz w obrazach – 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza”. Zaprezentowano ją 154 uczniom, 53 nauczycielom i ok. 100 osobom dorosłym w tym słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zajęcia

Uczniowie szkół różnego typu uczestniczyli w zajęciach: „ Polscy Nobliści – Henryk Sienkiewicz” oraz „ Z Sienkiewiczem przez Afrykę” . Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej (w tym aktyw biblioteczny), Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim (zajęcia wyjazdowe), Gimnazjum w Małaszewiczach, Gimnazjum w Dołdze oraz Katolickiego Gimnazjum w Białej Podlaskiej, łącznie ok. 200 uczniów.

Debata czytelnicza

Ukoronowaniem obchodów była „Czytelnicza debata nad Sienkiewiczem”. Przygotowywali się do niej uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli  z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej. Niestety, z przyczyn obiektywnych wzięli w niej udział tylko uczniowie z Platerki.

Sienkiewicz był niezwykle trafnym diagnostykiem społecznym, piszącym nie tylko ku pokrzepieniu serc, ale również ku przestrodze i przerażeniu współczesnych. Jego powieści po powstaniu styczniowym przywracały nadzieję na niepodległą Polskę. Zawierały też diagnozę społeczną zjawisk i postaw, które doprowadziły Rzeczpospolitą do upadku. Uczestnicy Debaty zastanowili się nad atrakcyjnością i nieatrakcyjnością kreacji kobiecych i męskich w twórczości dla współczesnego, młodego  czytelnika oraz nad aktualnością twórczości Sienkiewicza wobec współczesnych wyzwań.
Młodzi ludzie,  przywołując sienkiewiczowskich bohaterów z dużym zaangażowaniem wykazali, że chociaż minęły epoki i ustroje, stary świat Kmiciców i Zagłobów minął bezpowrotnie, to jednak ich kreacje zachowują zdumiewającą żywotność. Być może czas, spojrzeć na Sienkiewicza na nowo i potraktować jego spuściznę jako przewodnik po dylematach współczesności.

image1 image1
image2 image2