Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów w klasach I-III w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sławacinku Starym

Na prośbę nauczycieli  edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sławacinku Starym pracownicy naszej placówki: Renata Adamczuk, Anna Denkiewicz, Maria Denko, Katarzyna Laskowska, Agnieszka Żarnowska przeprowadzili cykl zajęć literackich obejmujących cztery zespoły klasowe uczniów z klas I-III.

Celem edukacji literackiej adresowanej do dzieci w wieku wczesnoszkolnym było: popularyzowanie literatury dziecięcej, rozwijanie ciekawości i budzenie zainteresowania książką, poszerzanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz utrwalanie nawyków czytelniczych. Spotkania promujące literaturę dla dzieci w wieku 6-9 lat obejmowały następujące tematy:

1. Potyczki z Tuwimem.
  2. Poznajemy wiersze Jana Brzechwy.
  3. „Kłamstwo ma krótkie nogi” na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. Kozucha Kłamczucha
  4. Marii Konopnickiej twórczość dla dzieci.
  5. Przygody z Marią Kownacką.

Czytane przez nas teksty malowały uśmiech na twarzach małych czytelników, uczyły jak radzić sobie z codziennymi kłopotami, pobudzały w dzieciach ciekawość świata, uczyły odróżniania dobra od zła. Zastosowanie różnorodnych metod i form pracy w znacznym stopniu wpłynęło na zaangażowanie i aktywność uczniów w trakcie prowadzonych przez nas lekcji. Udało się nam zachęcić dzieci do samodzielnego sięgnięcia po inne utwory z bogatego repertuaru polskich mistrzów słowa. Prowadzone przez nas zajęcia spotkały się z dużym uznaniem nauczycieli i zaowocowały zaangażowaniem nas do kolejnych spotkań w uczniami klas I-III w ramach cyklu zajęć „Z dzieckiem w świat wartości”.

image1 image1
image2 image2