Okres Bożego Narodzenia w Bibliotece Pedagogicznej

Okres Bożego Narodzenia obfituje w szczególne bogactwo obrzędów i zwyczajów. Na Podlasiu jest on szczególnie interesujący ze względu na przenikanie się kultur katolicyzmu i prawosławia.

Po dziś dzień, mimo, że inaczej, w obchodach Świąt  Bożego Narodzenia manifestują się potrzeby więzi międzyludzkich, zwłaszcza rodzinne, między pokoleniami. W obchodach tych wyraża się potrzeba utrzymania pewnych związków z przeszłością – tradycja rodzinna, regionalna, polska. Dla tych wartości Polacy świętowali nawet w najtrudniejszych momentach swojej historii. W imię tej tradycji również dzisiaj zaprasza się do domów w Wigilię ludzi samotnych nawet spoza rodziny i pamięta o wolnym miejscu przy stole. Ważne jest jej kultywowanie tej tradycji. Ważna jest również wiedza na temat „świętowania” i tradycji w innych krajach europejskich dlatego w okresie przedświątecznym organizowałyśmy zajęcia  i spotkania dla wszystkich grup wiekowych.

W Bibliotece realizowano następujące tematy:

—Boże Narodzenie w tradycji wybranych krajów europejskich
G O D Y - okres Bożego Narodzenia w polskiej tradycji i obrzędach
Podlaskie tradycje bożonarodzeniowe

Wzięło w nich udział 290 osób od przedszkolaków do seniorów. Nasza oferta zainteresowała przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola im. Przyjaciół Kubusia Puchatka, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej, Szkoły Podstawowej w Koloni Komarnie,  Zespołu Szkół w Łomazach oraz słuchaczy dwóch grup Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Były prezentacje multimedialne, wspomnienia, świąteczne frykasy oraz wspólne kolędowanie!

image1 image1
image2 image2