Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski w Bibliotece Pedagogicznej

W ramach obchodów w 2016 r. w Bibliotece zorganizowano wystawę "Początki państwa polskiego – 1050 rocznica Chrztu Polski" oraz podjęto różnorodne działania edukacyjne.

Celem wystawy jest  przedstawienie przyczyn, przebiegu i znaczenia chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka. Wystawa ukazuje najważniejsze miejsca, wydarzenia,  źródła oraz przedmioty , które przetrwały do dzisiejszych czasów. Ma ona za zadanie uaktualnić perspektywę w jakiej prezentowane są złożone i niejasne kwestie związane z chrztem Mieszka oraz uczynić je przystępniejszymi dla młodych odbiorców. Zapewne nigdy nie dowiemy się, gdzie dokładnie odbył się chrzest Polski, historycy podają bowiem jedynie hipotetyczne miejsca. Wskazują na Ratyzbonę, Kolonię, Czechy, Poznań, Gniezno i Ostrów Lednicki. Historycy są natomiast  zgodni, że wydarzenie to radykalnie wpłynęło na losy polskiego narodu, państwa i Kościoła. Chrzest i erygowanie niezależnego biskupstwa zrównały Polskę z chrześcijańskimi krajami Europy i związały z zachodnim kręgiem kultury chrześcijańskiej. Mieszko I stał się równy innym władcom chrześcijańskim, umocnił też swoją władzę. Trzeba pamiętać, że chrzest Polski nie był aktem jednorazowym. Z czasem zaczęło się konsolidować społeczeństwo, wśród którego coraz wyraźniej zaznaczała się świadomość narodowości polskiej i zakorzenienia we wspólnocie Kościoła i Europy. Obchody  jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski pokazują, ile z tego wielkiego, historycznego dziedzictwa przetrwało do naszych czasów. Dotychczas wystawę obejrzało ponad 290 osób, dzieci i dorosłych.

W Bibliotece, przy okazji prezentowania wystawy, proponowano zajęcia tematyczne dla różnych grup wiekowych:

• W kraju Polan
  • Z dawnej Polski
  • Początki  państwa polskiego

W zajęciach brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej, Publicznego Gimnazjum nr 6  w Białej Podlaskiej oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w sumie ponad 100 osób.

Konkursy przedmiotowe 2018/2019