Współpraca Biblioteki Pedagogicznej z Uniwersytetami Trzeciego Wieku

W 2016 roku w naszej bibliotece odbywało się  10 spotkań ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku funkcjonującymi przy Państwowej Szkole Wyższej oraz AWF Filia w Białej Podlaskiej. Kontynuowałyśmy dwa cykle: Polscy nobliści oraz Biografie w książce i filmie.

Tematy spotkań dla słuchaczy UTW przy PSW:

• Polscy nobliści – W. Szymborska – marzec
  • Polscy nobliści – Cz. Miłosz – kwiecień
  • Początki państwa polskiego - listopad
  • Gody – okres Bożego Narodzenia w polskiej tradycji i obrzędach – grudzień  (połączone z kolędowaniem)

Tematy spotkań dla słuchaczy  UTW przy AWF:

• Biografie w książce i filmie - Papusza - styczeń
  • Biografie w książce i filmie - Bogusław Kaczyński – luty
  • Biografie w książce i filmie - Zbigniew Religa – kwiecień
  • Biografie w książce i filmieks. Jan Twardowski – maj
  • Początki państwa polskiego – listopad
  • Gody – okres Bożego Narodzenia w polskiej tradycji i obrzędach – grudzień (połączone z kolędowaniem)

Wykorzystywałyśmy  fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych oraz własne zbiory (książki, czasopisma, zbiory audiowizualne ),dotyczące bohaterów spotkań.  Do wielu spotkań przygotowywałyśmy prezentacje multimedialne. Przy okazji spotkań prezentowałyśmy uczestnikom aktualne wystawy (Fantastyka – nowe światy literatury i sztuki;  Sienkiewicz w obrazach; Początki państwa polskiego). Uczestnicy spotkań często wypożyczali przygotowane zbiory. Każde spotkanie to okazja do rozmów, dyskusji przy kawie, herbacie i ciastku. To dla nas ważna część pracy, wymagająca wielu przygotowań,  ale dająca dużo satysfakcji i wiedzy.

Rk 2018