Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji i terapii uczniów- relacja ze spotkania dla nauczycieli bibliotekarzy

W dniu 30 października 2017 r. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji i terapii uczniów, rozpoczynające pracę Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego w roku szkolnym 2017/2018, której tematem jest Biblioterapia w nowoczesnej szkole.

Spotkanie poprowadziła Pani dr hab. Wanda Matras – Mastalerz, z Instytutu Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, przewodnicząca Krakowskiego Koła Biblioterapeutów, członek Polskiej Sekcji IBBY w Warszawie. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu biblioterapii.

Kto czyta książki, zawsze skorzysta: albo się czego nauczy, albo się rozbawi, albo zaśnie – w każdym razie skorzysta” – tym cytatem rozpoczęła prelegentka swoje wystąpienie. Wykład Pani dr hab. Matras- Mastalerz nawiązywał do priorytetów polityki oświatowej MEN w roku szkolnym 2017/2018, wśród których znalazło się m.in.: wzmacnianie wychowawczej roli szkoły, bezpieczeństwo w Internecie, wprowadzanie doradztwa zawodowego do szkół i placówek. Prowadząca niezwykle ciekawie mówiła o leczniczej roli literatury nawiązując do świata wartości i piękna. Duży nacisk położyła na ogromne znaczenie słowa czytanego. W dzisiejszych czasach nawet medycyna, w tym neurologia, podkreśla zbawienny wpływ książki na rozwój człowieka. Coraz częściej też lekarze przepisują chorym „książki na receptę” (Books on Prescription). Obecnie w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Walii, Norwegii i Szwecji pacjenci do 18. roku życia opuszczający mury szpitali nie tylko otrzymują recepty na leki, oraz recepty na książki dostarczające pomocnych informacji na temat indywidualnych problemów dotykających zdrowia każdego człowieka, takich jak obniżony nastrój, depresja, cukrzyca, problemy onkologiczne i inne.

Prelegentka zaprezentowała szeroki wachlarz literatury terapeutycznej, przytoczyła wybrane bajki terapeutyczne, ukazała ich rolę i znaczenie, zwłaszcza w rozwoju dzieci i młodzieży. Zgromadzeni nauczyciele bibliotekarze poznali, jak za pomocą książki i tekstu można kreować własną rzeczywistość i pomagać innym, zwłaszcza dzieciom i młodzieży w kształtowaniu postaw życiowych, wzmacnianiu poczucia własnej wartości czy rozwiązywaniu różnorodnych problemów. Zapoznała z literaturą z zakresu biblioterapii do wykorzystania przez bibliotekarzy, nauczycieli, pedagogów szkolnych, a także rodziców. Są to m.in. książki Ireny Boreckiej, Marii Molickiej, Wojciecha Kołyszko, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Małgorzaty Strzałkowskiej.

Sposób prowadzenia spotkania i wszechstronna wiedza Pani dr hab. Wandy Matras- Mastalerz spotkała się z wielkim uznaniem ze strony bibliotekarzy i nauczycieli.

Relacja RadioBiper

image1 image1
image2 image2
image3 image3
image4 image4
image5 image5
image6 image6
image7 image7
image8 image8
image9 image9
image10 image10

„Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie…” - konkurs plastyczny

„Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie…”

Rok 2017

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Copyright © 2017 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.