Czytelnicza debata nad Conradem w oparciu o opowiadanie Amy Foster

W ramach obchodów Roku Josepha Conrada (Józefa Konrada Korzeniowskiego) w Bibliotece Pedagogicznej  odbyła się Czytelnicza debata nad Conradem w oparciu o opowiadanie Amy Foster. W debacie wzięli udział uczniowie klasy II f i III b II Liceum Ogólnokształcącego im E. Plater w Białej Podlaskiej pod kierunkiem dr Małgorzaty Chwedczuk.

Debata miała na celu doskonalenie umiejętności analizowania problemów z różnych punktów widzenia oraz dostrzegania złożoności przedstawianych problemów i postaw.  Jako forma wymagająca twórczego myślenia, dawała również możliwość sprawdzenia się w wystąpieniach publicznych i obrony własnych argumentów.

Conrad ukazał nietolerancję Anglików, strach przed ludźmi innych narodowości, niechęć do ich poznania i zaakceptowania. Przybysz do końca spotykał się z niezrozumieniem i odrzuceniem. Nie miał żadnych szans na to, by sąsiedzi polubili go zaczęli szanować i zaakceptowali. Nowela pokazuje wciąż aktualny problem „obcych”, co sprawia, że Amy Foster jest ciągle lekturą na czasie, choć mało znaną.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, bezbłędnie analizując stawiane problemy, charakteryzując złożone postawy bohaterów i ich wzajemne relacje. Celnie wskazywała odniesienia do współczesności, uwzględniając obecną sytuację w Polsce i Europie. Serce rośnie, kiedy obserwuje się taką młodzież! To dobrze rokuje na przyszłość. Gratulujemy pani Profesor oraz wszystkim nauczycielom „Platerki”!

Relacja w Radio Biper

image1 image1