WIELCY LUDZIE WIELKICH GÓR - spotkania w ramach kształcenia ustawicznego dorosłych

Kolejne wizyty słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy AWF (15 stycznia) oraz PSW (1 marca) upłynęły na zapoznaniu się z życiem i osiągnięciami Wandy Rutkiewicz (1943-1992)  i Jerzego Kukuczki (1948-1989) – najwybitniejszych polskich himalaistów. Spotkania te odbywają się w ramach kształcenia ustawicznego dorosłych, prowadzonego przez nauczycieli bibliotekarzy naszej placówki w cyklu Biografie w książce i filmie.

Wykorzystując fragmenty filmów dokumentalnych, własne zbiory (książki, czasopisma) oraz prezentacje multimedialne poznaliśmy losy niesamowitych zdobywców tego, co dla większości ludzi jest niewyobrażalne i niezrozumiałe. Kukuczka, jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Rutkiewicz, jako trzecia kobieta na świecie, pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2.

Były jeszcze rozmowy przy kawie i herbacie, zawsze miłe i serdeczne. Padło również dużo ciepłych słów pod naszym adresem. Jak wynika z rozmów i reakcji uczestników, spotkania w naszej bibliotece nadal cieszą się uznaniem i zainteresowaniem społeczności UTW. Bardzo dziękujemy, dla nas są one zawsze wyzwaniem i motywują do ciekawej pracy. Następne spotkanie pt. Kobiety oddane przyrodzie – Simona Kossak i Jane Goodall zaraz po świętach, tj. 5 kwietnia. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

image1 image1
image2 image2