Kobiety oddane przyrodzie – Simona Kossak i Jane Goodall

Zgodnie z planem, 5 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy AWF pt. Kobiety oddane przyrodzie – Simona Kossak i Jane Goodall,  w ramach kształcenia ustawicznego dorosłych, prowadzonego przez nauczycieli bibliotekarzy naszej placówki w cyklu Biografie w książce i filmie.

Simona Kossak (1943-2007) - z tych wielkich Kossaków! Była córką Jerzego Kossaka, siostrą Glorii Kossak, wnuczką Wojciecha Kossaka i prawnuczką Juliusza Kossaka – malarzy, bratanicą Magdaleny Samozwaniec oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Biolożka, profesor nauk leśnych. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Autorka filmów dokumentalnych,  książek oraz radiowych pogadanek. Porzuciła  rodzinny Kraków,  by zamieszkać w Białowieży i badać zachowania zwierząt w Puszczy Białowieskiej.

Jane Goodall (1934-) Angielka, ikona nauki, autorytet w dziedzinie prymatologii (nauki badającej naczelne, różne od człowieka), etologii i antropologii. Pokochała zwierzęta, a swoją pasję badania naczelnych rozwinęła o działalność na rzecz ich ochrony. Przyczyniła się do poznania procesów społecznego uczenia się, myślenia, działania i kultury wśród dzikich szympansów w Afryce. Światowej sławy obrońca równowagi w przyrodzie.

To było bardzo miłe spotkanie.