Relacja z konferencji "Nauczyciel jako mentor ucznia w cyfrowym świecie"

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej w dniu 19 kwietnia 2018 r. zorganizowała III konferencję lokalną saferinternet "Nauczyciel jako mentor ucznia w cyfrowym świecie", która odbyła się w Auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. KEN w Białej Podlaskiej.

Organizatorami konferencji było Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą: Państwowy Instytut Badawczy NASK, nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Biblioteka Pedagogiczna tym spotkaniem rozpoczęła cykl konferencji ph Biblioteka Pedagogiczna Nauczycielom. Partnerem konferencji był Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. KEN w Białej Podlaskiej. W jej organizację włączyła się też Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej.  Konferencję objął Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Lubelskiego, Pan Sławomir Sosnowski.

Tematyka konferencji związana była ściśle z realizacją jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych. Jej celem było promowanie bezpieczeństwa w Internecie oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży.

Adresatami spotkania byli dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, psycholodzy, rodzice, opiekunowie,  oraz specjaliści pracujący z dziećmi z Białej Podlaskiej i regionu.

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Michał Litwiniuk - Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Andrzej Czapski – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Filii w Białej Podlaskiej, dyrektorzy szkół, przedszkoli, bibliotek publicznych, poradni psychologiczno- pedagogicznych i innych placówek oświatowych.

Jako pierwsza wystąpiła dr Agnieszka Wrońska kierownik Działu Akademia NASK, prezentująca temat Dzieci i młodzież w interencie – szanse, wyzwania, zagrożenia . Cyberprzestępczość i cyberzagrożenia przedstawił st. sierż. Marcin Kozakiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Następnie Anna Denkiewicz pracownik biblioteki przedstawiła działania, jakie realizuje Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. Zagrożenia Internetowe i sposoby reagowania omówiła Anna Kwaśnik reprezentująca NASK i Dyżurnet.pl. Magłorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zapoznała uczestników konferencji z tematem Profilaktyka i pomoc w przypadkach zagrożeń online. Ostatni z  prelegentów Bogdan Wróbel z Fundacji  Nauka i Wiedza zaprezentował temat Morze możliwości. Cyfrowa szkoła wyłącznie praktycznie, wskazując nauczycielom praktyczne rozwiązania i podpowiedzi  jakie oferuje portal edukacyjny Edukator.pl. Jest to narzędzie idealne do pracy własnej nauczycieli i wychowawców, proponujące najciekawsze światowe cyfrowe rozwiązania edukacyjne. Nauczycielom przynosi ono wiele fenomenalnych rozwiązań, gotowych materiałów, narzędzi cyfrowych, do wykorzystania na zajęciach w szkole.

W konferencji wzięło udział ponad dwustu nauczycieli, wychowawców dzieci i młodzieży, rodziców i dyrektorów szkół i placówek oświatowych z całego regionu. Prelegenci przedstawili zarówno możliwości, jak i zagrożenia cyfrowego świata. Dziękujemy dyrektorowi ZSZ Nr 1 w Białej Podlaskiej Panu Ireneuszowi Długołęckiemu i Pani wicedyrektor Annie Ciołek za udostępnienie auli na czas konferencji, za pomoc i zaangażowanie w organizacji tego wydarzenia. Jako organizatorzy cieszymy się z dużego zainteresowania tematem konferencji i dziękujemy wszystkim za udział, licząc że konferencje z cyklu Biblioteka Pedagogiczna Nauczycielom zyskają przychylność i aprobatę środowiska oświatowego naszego miasta i regionu.

Relacja Radia Biper

image1 image1