Podróżniczka Agnieszka Martinka na spotkaniu autorskim w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej

11 października w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się spotkanie z Agnieszką Martinką – podróżniczką, autorką książki “Połowinka –  Rowerem na Ural do miejsca zesłania Ojca”. W prelekcji udział wzięli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku  oraz uczniowie I LO im. J.I. Kraszewskiego.

Agnieszka Martinka to znana podróżniczka przemierzającą  świat na rowerze. Efektem wypraw są książki, m.in. „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki”, prezentowana na spotkaniu. Autorka,  z wykształcenia geolog i menager, z zamiłowania podróżnik i fotograf, pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego, a mieszka w Lublinie.
Po pionierskiej wyprawie rowerowej wokół Jeziora Wiktorii oraz zdobyciu Kilimandżaro (ok. 2000 km) napisała książkę „Szybsza niż lew”, co przyniosło jej nagrodę Johnnie Walker Keep Walking Award „za pasje i odważnie zrealizowane marzenia”. Za wyprawę rowerową z dwójką znajomych na Ural, do miejsca zesłania Ojca, podczas IX Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „KOLOSY 2006” otrzymała wyróżnienie, a magazyn turystyczny „Podróże” przyznał jej tytuł Podróżnika Roku. Książka łączy w sobie elementy pamiętnika, reportażu, książki podróżniczej, eseju i powieści historycznej. Jest serdecznym hołdem złożonym ojcu.
Spotkanie rozpoczął utwór „Roztocze” dedykowany pani Agnieszce przez znajomego z lat szkolnych. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację, której towarzyszyła relacja Agnieszki Martinki z wyprawy na Ural do Połowinki, miejsca zsyłki ojca w czasach stalinowskiego terroru. Chciała poznać to miejsce osobiście, a jednocześnie upamiętnić losy Polaków zesłanych na Sybir. Trasa  trójki podróżników wiodła z Lublina przez Białystok, Wilno, Moskwę, Połowinkę do Jekaterynburga. Łącznie pokonali  prawie 5 tysięcy kilometrów. Opowieść  dotyczyła ciekawych miejsc, ludzi  spotykanych na trasie i trudów wyprawy. Mimo, że spotkanie trwało blisko dwie godziny, dzięki żywiołowości autorki, minęło jak chwila. Oczywiście uczestnicy spotkania mogli kupić książki z dedykacją.

foto1 foto1
foto2 foto2