„Mirabelka” w Bibliotece Pedagogicznej

Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości, przeprowadziliśmy wiele inspirujących wydarzeń. Jednym z nich była akcja czytelnicza „Mirabelka – kiełkująca historia w 100-licy”.

W ramach akcji trwającej od 27 września do 22 listopada 2018 r. zorganizowaliśmy między innymi grę miejską „Niepodległa Wola” oraz warsztaty na podstawie książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”.

W podjętych przez nas działaniach wzięło udział aż 1312 osób. Oto krótkie streszczenie wydarzeń:

1. Odkrywamy tajemnice przeszłości – historia najbliżej nas „Niepodległa Wola”
Warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych, których celem było zaprojektowanie działań edukacyjnych zorientowanych na samodzielne tworzenie i prowadzenie gry miejskiej.

2. Gra miejska „Niepodległa Wola”
Miejska gra dydaktyczna polegała na odszukaniu miejsc związanych z historią dzielnicy Wola w Białej Podlaskiej, od momentu jej powstania do końca lat 90. Gra przeprowadzona została z uczniami starszych klas szkoły podstawowej.

3. Zwiedzanie Muzeum Południowego Podlasia, Oddział Martyrologiczno-Historyczny w Białej Podlaskiej. W zwiedzaniu wzięli udział nauczyciele oraz nauczyciele bibliotekarze.

4. Wykorzystanie aplikacji w edukacji
Warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych, w czasie których uczestnicy poznali zasady zakładania skrytek geocach oraz sposoby na ich wykorzystanie w grze miejskiej.

5. Spotkanie autorskie
Spotkanie z Agnieszką Martinką, autorką książki „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki". W spotkaniu wzięli udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież licealna.

6. Mirabelka – kiełkująca historia niepodległości
Warsztaty dla młodszych klas szkoły podstawowej na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza.

7. „Na spotkanie z marszałkiem Józefem Piłsudskim”
Zajęcia edukacyjne dla uczniów różnych grup wiekowych, nawiązujące do stulecia odzyskania niepodległości. Obszary tematyczne wokół których skupione były zajęcia:
- Symbole narodowe
- Jak być patriotą w dzisiejszych czasach?
- Trudne słowo niepodległość
- Biała Podlaska w drodze do Niepodległości
- Biała Podlaska – poznajemy nasze miasto.

8. Wystawy tematyczne
- „Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości”
- „Patriotyzm dzisiaj".

9. Rajd rowerowy Rajd rowerowy „Bialski Szlak Niepodległości”: Biała Podlaska – Sitnik – Leśna Podlaska – Mariampol – Ossówka – Konstantynów. Pracownicy Biblioteki oraz czytelnicy dołączyli do rajdu zorganizowanego przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Krzna Biała Podlaska.

foto1 foto1
foto2 foto2