Maria Skłodowska - Curie... - relacja ze spotkania słuchaczy UTW w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej

Maria Skłodowska-Curie : kobieta, która zmieniła dzieje nauki – to tytuł spotkania zorganizowanego w naszej bibliotece 23 marca 2015 r., dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku funkcjonującego przy Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Spotkanie miało na celu przybliżenie postaci Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszej wśród fizyków i chemików kobiety-noblistki. W trakcie spotkania wykorzystano fragment  filmu dokumentalnego Polscy nobliści oraz  książki i czasopisma znajdujące  się w bibliotece. Zwróciłyśmy uwagę na fakt, w jak trudnych czasach żyła Maria Skłodowska – Curie : zniewolona Polska, wszechobecna rusyfikacja, świat nauki zdominowany przez mężczyzn, skutecznie broniący się przed kobietami-naukowcami. Mimo niesprzyjających warunków, walcząc z ciągłym niedostatkiem, ta zdeterminowana kobieta dokonała genialnych odkryć, które  zrewolucjonizowały świat nauki. Jej postawa miała również poważny wpływ na zmianę postrzegania miejsca kobiety w społeczeństwie. Pokazałyśmy Marię Skłodowska-Curie nie tylko jako genialną kobietę – dwukrotną noblistkę, z uporem dążącą celu, ale także jako kobietę z krwi i kości, która miała chwile słabości i zwątpienia, dla której najbardziej liczyła się rodzina, która kochała i popełniała błędy.
Ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku pracujemy od wielu lat, spotkania z nową grupy słuchaczy to dla nas kolejne wyzwanie. Umówiłyśmy się na kolejne spotkanie.

Chcesz skorzystać z platformy IBUK LIBRA , ale nie jesteś zapisany w naszej bibliotece? Zadzwoń pod numer 83 343 32 37. Poprosimy Cię o dane kontaktowe. Po rejestracji wydamy Ci kod dostępu do IBUK LIBRY . W wolnej chwili zapraszamy po odbiór karty czytelnika, która umożliwi Ci korzystanie z naszych zbiorów.

Rok Świętego Jana Pawła II

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

Copyright © 2020 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.