Pierwsze Bialskie Spotkania Nauczycieli Bibliotekarzy już za nami

W dniu 23 września 2015 r. zainaugurowaliśmy w naszej bibliotece cykl konferencji pod hasłem „Bialskie Spotkania Nauczycieli Bibliotekarzy” , których celem jest prezentowanie sprawdzonych, nowoczesnych rozwiązań przydatnych w pracy biblioteki szkolnej. Zależy nam na pogłębianiu wiedzy merytorycznej nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego, związanej z organizacją warsztatu pracy, prezentowaniu działań mających na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, poznawaniu nowych technologii informacyjno- komunikacyjnych, rozwoju kompetencji cyfrowych. Zdobyta przez nauczycieli bibliotekarzy wiedza i umiejętności przełożą się na codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą polegającą m.in. na uczeniu korzystania z internetowych zasobów edukacyjnych, wydawnictw multimedialnych, zasobów bibliotek cyfrowych, poszukiwania i krytycznego selekcjonowania informacji znalezionych w Internecie, bezpiecznego korzystania z Internetu.

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Tadeusz Łazowski - Starosta Bialski, Michał Litwiniuk - Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Teresa Stasiuk-Karaś dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w  Białej Podlaskiej.Bialskie Spotkania Nauczycieli Bibliotekarzy odbyły się pod honorowym patronatem Pana Dariusza Stefaniuka - Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Pana Sławomira Sosnowskiego - Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Po uroczystym otwarciu przez p.o. dyrektora Annę Denkiewicz głos zabrała pani Elżbieta Stefańczyk - przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - która podjęła temat: Dzień dzisiejszy i przyszłość bibliotek w Polsce.

W związku ze zmieniającym się procesem wyszukiwania i wykorzystywania informacji oraz nowymi technologiami, praca nauczyciela bibliotekarza ulega zmianom. Wymaga ciągłego poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, dlatego w sprawie kompetencji nauczycieli bibliotekarzy głos zabrała dr Małgorzata Sitarczyk z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Kolejnym prelegentem była pani Magdalena Balicka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która w bardzo ciekawy sposób omówiła jakie triki nowoczesnego marketingu można zastosować w bibliotece szkolnej, czyli merchandising w bibliotece. Pani Magdalena podała przykłady rozmaitych czynników, które zachęcają uczniów do skorzystania z usług biblioteki. Zwróciła uwagę na wystrój pomieszczeń. Pokazała w jaki sposób prezentować gromadzone w bibliotece książki i czasopisma, aby przyciągnąć uwagę dzieci i młodzieży.

Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białej Podlaskiej pod kierunkiem Marzeny Czech  i Jolanty Horbowiec przedstawiła Sąd nad książką.

Wszystkim nauczycielom bibliotekarzom bibliotek szkolnych dziękujemy za zaangażowanie i udział w spotkaniu.

Szczególne podziękowania kierujemy również w stronę sponsorów tej konferencji tj. do Banku Spółdzielczego w Białej Podlaskiej, Kuchni Greckiej Apollo w Białej Podlaskiej, Kancelarii Notarialnej Jolanta Karasińska, P.H.U. Ksemar, Restauracji Sielska w Białej Podlaskiej oraz PSS Społem w Białej Podlaskiej.

List Marszałka Województwa Lubelskiego

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

Copyright © 2019 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.