Rajd rowerowy do miejsc pamięci

W ramach obchodów Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego zorganizowaliśmy biblioteczny rajd rowerowy do miejsc pamięci w Białej Podlaskiej, Sitniku i Leśnej Podlaskiej.

Pierwszy przystanek na naszym rajdzie to pomnik obelisk Poległych Żołnierzy 34 Pułku Piechoty na ul. Warszawskiej. Monument upamiętnia ofiary żołnierskie w latach 1918-1920: 16 oficerów i 202 żołnierzy 34 pp. Jest wyrazem hołdu dla nich oraz symbolem bohaterskiej historii bojowej pułku. 

Następny punkt na trasie to cmentarz wojenny w Białej Podlaskiej przy ulicy Pokoju. Użytkowany od 1915 r. do grudnia 1918 r., chowano na nim zmarłych w pobliskim szpitalu polowym. Prawdopodobnie spoczywa na nim 687 żołnierzy wszystkich armii biorących udział w konflikcie. Na znajdującym się na cmentarzu kamiennym obelisku widnieje napis: „Der Tapferkeit u. Pflichttreue”  (odwaga i wierność obowiązkowi).

Kolejne miejsce, w którym się zatrzymujemy znajduje się we wsi Sitnik przy skrzyżowaniu drogi Sitnik-Łukowce oraz polnej drogi prowadzącej do koloni Sitnik. Ustawiony jest tutaj pomnik upamiętniający przemarsz I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Na granitowej tablicy widnieje popiersie Marszałka. Pod pomnikiem zapaliliśmy znicz i wyruszyliśmy do punktu docelowego naszego rajdu - Leśnej Podlaskiej.

Przed budynkiem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, pod pomnikiem upamiętniającym egzekucje dokonywane na Polakach przez hitlerowców, zapaliliśmy kolejny znicz. Publiczną egzekucję wykonano w dniu 17 grudnia 1943 r. na 18 obywatelach polskich. Była to kolejna egzekucja w powiecie bialskim wykonana z rozkazu Maksa Kubina, mająca na celu zastraszenie miejscowej ludności. Poprzednie dwie odbyły się 13 i 23 listopada w Białej Podlaskiej na Placu Wolności. Na pomniku umieszczono napis: "Miejsce straceń uświęcone krwią Polaków walczących o wolność". 

W województwie lubelskim jest wiele miejsc pamięci narodowej. Celem naszego rajdu było zwrócenie uwagi na te, które znajdują się blisko nas, a które często bezrefleksyjnie mijamy. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z dramatycznymi, a jednocześnie bohaterskimi historiami, które te pomniki upamietniają.

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej

  • 21-500 Biała Podlaska
    ul. Kolejowa 8
  • tel: 83 343 32 37
  • tel: 83 342 06 16
  • sekretariat@bialabp.edu.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 09:00 - 15:00
wakacje i ferie - 08:00 - 15:00

Zamknij menu
Wróć na początek strony