Podsumowanie pracy sieci "Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży?"

PDF Drukuj Email
2072 odslon

W roku szkolnym 2015/2016 w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej odbywały się spotkania w ramach sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży?

Głównym celem sieci była współpraca i samokształcenie w zakresie edukacji na rzecz rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży, zachęcanie nauczycieli bibliotekarzy do podejmowania różnych inicjatyw z tym związanych oraz wykorzystanie mobilnych narzędzi i aplikacji sieciowych w promocji czytelnictwa.W pracach sieci uczestniczyło 27 nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych. Ich pracę koordynowała Anna Denkiewicz – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej.

26 listopada 2015 r. odbyło się pierwsze spotkanie inaugurujące powstanie sieci. Ponadto odbyło się również szkolenie przeprowadzone przez p. Iwonę Brzózka-Złotnicką – przedstawiciela Programu Mistrzowie Kodowania - na temat Nowe technologie informacyjne w pracy nauczyciela bibliotekarza.

W dniu 10.03.2016 r. w siedzibie biblioteki odbyło się drugie spotkanie pt. Fantastyka - lubię to! Literatura dla dzieci i młodzieży, w którym uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze z bibliotek szkolnych. Było to potkanie propagujące literaturę fantastyczną.

Bibliotekarze mieli możliwość obejrzenia wystaw Formy pracy z książką oraz Fantastyka - nowe światy literatury i sztuki, po których oprowadzili zebranych nauczyciele bibliotekarze z naszej Biblioteki. Dorota Bojarczuk- Dziurda w bardzo interesujący sposób przedstawiła uczestnikom literaturę fantastyczną, zwracając uwagę na różne jej rodzaje. Wskazała przy tym pisarzy i konkretne tytuły książek charakterystyczne dla tego gatunku literatury. Następnie bibliotekarze wysłuchali wideoprezentacji Anny Czernow, która zaproponowała kilka tytułów książek polecanych dzieciom i młodzieży, a które z pewnością mogą stanowić początek przygody młodych ludzi  z czytaniem.

Dnia 4 kwietnia 2016 r. w siedzibie biblioteki odbyło się kolejne spotkanie pt. Przygoda z czytaniem - warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy.

Spotkanie poprowadziła Pani Jolanta Horbowiec konsultant ds. edukacji humanistycznej Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Białej Podlaskiej.
Obok danych statystycznych oraz przyczyn niskiego poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży prowadząca przedstawiła formy i metody, które każdy bibliotekarz może wykorzystać w promocji czytelnictwa wśród uczniów. Nauczyciele bibliotekarze z bibliotek szkolnych chętnie podzielili się też swoimi pomysłami, które wykorzystują w codziennej  pracy, zachęcając młodych ludzi do czytania.

30 maja 2016r. odbyły się warsztaty Aplikacje sieciowe w promocji czytelnictwa, a później dokonaliśmy podsumowania pracy sieci. Spotkanie poprowadzili pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej – Anna Denkiewicz, Krystyna Orluk i Renata Adamczuk.

Podczas spotkania uczestnicy poznali Toon Doo -  narzędzie on-line do tworzenia komiksów i książeczek komiksowych. Poznali również możliwości jakie daje Tagxedo służące do tworzenia chmury słów (tagów), gdzie  przypadkowa zbitka słów, porozrzucanych w artystycznym nieładzie, zazwyczaj skutecznie przyciąga uwagę i dzięki zastosowaniu różnych rozmiarów i kolorów czcionek, pozwala na uwypuklenie określonych treści. Dowiedzieli się również jak wygenerować Kod QR i jak go wykorzystać w celach edukacyjnych podczas pracy ze swoimi uczniami.

Na koniec spotkania nauczyciele bibliotekarze wypełniali ankiety badające satysfakcję z udziału w pracy sieci, omówione zostały wybrane problemy organizacyjne i techniczne podczas pracy sieci. Podsumowując wszyscy bardzo dobrze oceniają pracę sieci, większość nauczycieli dzieliła się dobrymi praktykami z innymi uczestnikami sieci. W ankietach nauczyciele bibliotekarze podkreślali kompetencje osób prowadzących spotkania, miłą atmosferę, ciekawą tematykę, możliwość wymiany doświadczeń. Dzięki uczestnictwu w sieci  nauczyciele wdrożyli też wiele ciekawych rozwiązań w swojej pracy. Uczestnicy sprecyzowali też zakresy tematyczne sieci współpracy i samokształcenia, w których chcieliby pracować w przyszłym roku.

image1
image1 image1
image2
image2 image2
image3
image3 image3
image4
image4 image4
image5
image5 image5
image6
image6 image6
image7
image7 image7
image8
image8 image8
image9
image9 image9
image10
image10 image10
image11
image11 image11

 
free pokereverest poker revie

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny

LEKTURY SZKOLNE

Oferta dla szkół i przedszkoli

Biblioterapeutyczny Kramik

Edukacja filmowa w szkole

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

BiblioGratka

ACADEMICA

IBUK

Nowości Książki

Nowości multimedialne

CZYTAK

Copyright © 2019 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.