Dzieci i młodzież poznały w bibliotece tradycje Bożego Narodzenia

PDF Drukuj Email
1093 odslon

Okres Adwentu, a szczególnie Bożego Narodzenia obfituje bogactwem obrzędów i zwyczajów. Na Podlasiu jest on szczególnie interesujący ze względu na przenikanie się kultur katolicyzmu i prawosławia.

Po dziś dzień, mimo, że inaczej w obchodach Świąt Bożego Narodzenia manifestują się potrzeby więzi międzyludzkich, zwłaszcza rodzinne, między pokoleniami. W obchodach tych wyraża się potrzeba utrzymania pewnych związków z przeszłością – tradycja rodzinna, regionalna, polska. Dla tych wartości Polacy świętowali nawet w najtrudniejszych momentach swojej historii. W imię tej tradycji również dzisiaj zaprasza się do domów w Wigilię ludzi samotnych nawet spoza rodziny i pamięta o wolnym miejscu przy stole. Ważne jest jej kultywowanie tej tradycji. Ważna jest również wiedza na temat „świętowania” i tradycji w innych krajach europejskich, dlatego w okresie przedświątecznym organizowałyśmy zajęcia edukacyjne i spotkania dla wszystkich grup wiekowych.

W Bibliotece realizowano następujące tematy:

Boże Narodzenie w tradycji wybranych krajów europejskich
G O D Y - okres Bożego Narodzenia w polskiej tradycji i obrzędach
Podlaskie tradycje bożonarodzeniowe

Wzięło w nich udział 244 uczniów z nauczycielami, od przedszkolaków do szkół ponadgimnazjalnych. Nasza oferta zainteresowała: przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola im. Przyjaciół Kubusia Puchatka, Przedszkola nr 6 i 11, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej, Szkoły Podstawowej nr 5 i 9 w Białej Podlaskiej, Szkoły Podstawowej w Sławacinku, Szkoły Podstawowej w Styrzyńcu oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej. Były prezentacje multimedialne, wspomnienia, świąteczne frykasy oraz wspólne kolędowanie.

 
free pokereverest poker revie

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny

LEKTURY SZKOLNE

Oferta dla szkół i przedszkoli

Biblioterapeutyczny Kramik

Edukacja filmowa w szkole

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

BiblioGratka

ACADEMICA

IBUK

Nowości Książki

Nowości multimedialne

CZYTAK

Copyright © 2019 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.