PRZEGLĄD PRASY PEDAGOGICZNEJ – LUTY 2020

POLONISTYKA nr 1/2020

Literatura, filozofia i klocki LEGO - Klocki LEGO cieszą się niezmiennym zainteresowaniem od siedemdziesięciu lat. Przestały być  tylko zabawką. W oparciu o LEGO powstają pakiety edukacyjne wspierające nauczanie matematyki, techniki i kodowania.

Porozmawiajmy o miłości! Tylko jak? - Artykuł podejmuje problem omawiania lektur traktujących o miłości  ze współczesną młodzieżą. Dla starych tekstów należy znaleźć połączenia z dzisiejszym światem. Problem tkwi nie tylko w zrozumieniu tych tekstów, ale również w coraz uboższym języku młodych ludzi.

JĘZYKI OBCE W SZKOLE nr 4/2019

Chińscy uczniowie w polskiej szkole - Trudności językowe na  jakie napotykają młodzi Chińczycy uczący się polskiego wynikają z odmiennych systemów językowych, kodów kulturowych oraz innego systemu kształcenia w Chinach. Największy problem stanowią koniugacja i deklinacja.

Uczeń reemigrant w polskiej szkole - W polskich szkołach pojawiła się nowa kategoria uczniów -  dzieci Polaków powracających z zagranicy. Podejmowały one naukę w szkołach niepolskich, wykazują często słabą znajomość polszczyzny i zawsze wymagają pomocy edukacyjnej i adaptacyjnej.

CHARAKTERY nr 3/2020

Gry na poważnie - Stephanie Pappas przedstawia gry wideo nowej generacji, które  nie tylko wzbogacają wiedzę, ale uczą empatii, rozwiązywania konfliktów a nawet podejmowania decyzji finansowych.

Kobiecy autyzm w ukryciu - U kobiet autyzm jest diagnozowany czterokrotnie rzadziej niż u mężczyzn. Na dodatek jest późno rozpoznany, przez co życie dorosłych kobiet ze spektrum autyzmu jest bardzo trudne.

REMEDIUM  nr 1/2020

FOMO- czy jest się czego bać? - FOMO to lęk przed odłączeniem związany z nowoczesnymi mediami społecznościowymi. „Fomersi” w sytuacji odstawienia od mediów społecznościowych przejawiają oznaki zespołu odstawienia.

Niemowlęta i książki - Jeśli książki będą czytane od bardzo wczesnego niemowlęctwa, dziecko, na widok książki,  będzie wiedziało, że czeka je coś przyjemnego, przeżywanego wspólnie z dorosłym. Książki powinny być różnorodne w formie i kształcie.

MÓWIĄ WIEKI nr 3/2020

My czy oni, czyli kto ponosi winę za rozbiory - Rzeczpospolita traciła suwerenność już od roku 1706. Rosja bojąc się wzmocnienia Polski wpływała nawet na przebieg i  efekt wolnych elekcji. Nie pomogły nawet reformy i nowa , postępowa konstytucja.

Sarmatyzm a oświecenie - Sarmatyzm, specyficzny wzorzec kulturowy oparty na  uprzywilejowanej pozycji szlachty, ukształtował się w ciągu VII i VIII wieku. Była to tak silna ideologia, że przetrwała w jakiejś formie nie tylko oświecenie, ale również późniejsze epoki.

BLIŻEJ PRZEDSZKOLA nr 3/2020

Kiedy do logopedy? - Coraz więcej rodziców szuka pomocy u logopedy wtedy gdy: dziecko nie mówi lub mało mówi, jego mowa jest niezrozumiała dla innych, dziecko mówiło, ale przestało, nawet jeśli ma trudności z jedzeniem. Logopeda często wskazuję innego specjalistę do skonsultowania problemu.
W każdym numerze znajdują się zabawy logopedyczne do pracy z dziećmi.

Chcesz skorzystać z platformy IBUK LIBRA , ale nie jesteś zapisany w naszej bibliotece? Zadzwoń pod numer 508 481 577. Poprosimy Cię o dane kontaktowe. Po rejestracji wydamy Ci kod dostępu do IBUK LIBRY . Po otwarciu biblioteki zapraszamy po odbiór karty czytelnika, która umożliwi Ci korzystanie z naszych zbiorów.

Rok Świętego Jana Pawła II

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

Copyright © 2020 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.