PRZEGLĄD PRASY PEDAGOGICZNEJ – KWIECIEŃ, MAJ 2020

Co nowego w prasie fachowej? Przedstawiamy wybrane artykuły z czasopism bibliotekarskich oraz podejmujących tematy terapii, uzależnień, zdrowia psychicznego. Zachęcamy do wypożyczania i lektury.

BIBLIOTEKARZ nr  5/2020

Stacja Biblioteka – Nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej  stanowi ideę połączenia biblioteki z dworcem kolejowym.  Dzięki temu powstała nowa przestrzeń kulturalna, bazująca na industrialnej historii miejsca.

Likwidacja bibliotek fachowych – Z cyklu Prawo Biblioteczne autor omawia specyfikę bibliotek fachowych oraz problematykę ich likwidacji.

PORADNIK BIBLIOTEKARZA nr 5/2020

Kultura czytelnicza młodzieży szkolnej i biblioteki publiczne – Autorka przedstawia wyniki czterech edycji badań czytelnictwa młodzieży szkolnej z lat 2003-2017, przeprowadzonych przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Książka na rynku księgarskim – Wraz z pojawieniem się w połowie XV w. ruchomej czcionki, handel książką uległ znacznej intensyfikacji. Historia powstania i rozwoju biznesu wydawniczego i rynku księgarskiego.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA nr 4-5/2020

Senior e-czyta, czyli jak pokazać inną formę książki – Jak w przystępny sposób zapoznać najstarszą grupę czytelników z nowinkami technologicznymi? Realizacja projektu „Teraz e-czytam, czyli jak zostać Smart-Seniorem” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Pomoc z serca – biblioteka i kiermasz charytatywny – Akcja promująca czytelnictwo i bookcrossing połączona z ideą pomagania realizowana w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii.

ŚWIETLICA W SZKOLE nr 3/2020

Higiena w centrum uwagi – Autorka przedstawia zabawy wykorzystujące elementy dbania o higienę do wykorzystania zarówno w chwili kryzysu, jak i w ciągu dnia.

Wynagrodzenie nauczyciela w okresie epidemii – Tylko wtedy, gdy dyrektor przekazał nauczycielowi wiadomość o postoju lub w inny sposób uznał, że nauczyciel nie może wykonywać swoich zadań, i go o tym poinformował, wynagrodzenie nauczyciela mogłoby zostać ograniczone do tzw. postojowego.

NIEBIESKA LINIA nr 2/2020

Sytuacja kobiet w kryzysie spowodowanym COVID-19 – Jak pokazuje najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, za gospodarczo-społeczne skutki pandemii, wywołane koronawirusem, najwyższą cenę mogą zapłacić kobiety.

Bezradność seniora – ofiary przemocy w rodzinie – W skutecznym przeciwdziałaniu wszelkim przejawom przemocy wobec osób starszych, najistotniejsza jest zmiana świadomości społecznej – przeciwdziałająca kulturze obojętności i ich wykluczania społecznego.

ŚWIAT PROBLEMÓW nr 5/2020

Wpływ epidemii koronawirusa na system pomocy osobom uzależnionym – Autor przedstawia wyniki badania przeprowadzonego przez Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii KBPN , które są pierwsza próbą analizy wpływu epidemii na system pomocy osobom uzależnionym.

Pacjenci z podwójną diagnozą w praktyce terapeutycznej ośrodka terapii uzależnień – Pacjenci
z podwójną diagnozą wymagają sporo uważności i pracy w kontakcie indywidualnym, ponieważ dla części z nich to w tym kontakcie odbywa się zasadnicza część terapii.

TERAPIA. UZALEŻNIENIA I WSPÓŁUZALEŻNIENIA nr 2/2020

Terapia w obliczu epidemii koronawirusa – Jak prowadzić psychoterapię w warunkach epidemii, jak diagnozować pacjentów, jak efektywnie im pomagać? Na te pytania odpowiadają przedstawiciele  różnych placówek z całego kraju.

„Między tobą a mną online, to jest też między nami” – Z doświadczeń superwizyjnych i terapeutycznych wynika, iż epidemia, zmuszając nas do pracy online, skonfrontowała nas z wieloma przekonaniami, dotyczącymi prowadzenia terapii oraz kształcenia w zawodzie.

TERAPIA SPECJALNA DZIECI I MŁODZIEŻY nr 1/2020

Zobaczyć, zrozumieć, zmienić… Udane interakcje podstawą rozwoju – Jak wykorzystać metodę Wideotreningu Komunikacji w pracy terapeutycznej? Co takiego proponuje i jak działa ta metoda, która z jednej strony przynosi ulgę, nadzieję i motywację, z drugiej zaś rozwój konkretnych umiejętności?

Grupowe strategie komunikacyjne jako forma AAC u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – Ponieważ zaburzenia ze spektrum autyzmu są nierozłącznie związane z problemami w sferze komunikacji, nie da się mówić o terapii dzieci z ASD, nie myśląc o terapii komunikacji. W pracy
z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wiele wnoszą grupowe strategie komunikacyjne.

FORUM LOGOPEDY nr 36/2020

Mechanizm powstawania jąkania według dra Krzysztofa Szamburskiego – Większość dzieci radzi sobie z trudnościami z zachowaniem płynności mówienia przed rozpoczęciem nauki w szkole. Niektóre jednak mogą wymagać wsparcia terapeutycznego ze względu na utrzymujące się czy nasilające objawy jąkania.

Terapia psychologiczna dzieci jąkających się – Kluczowe w terapii niepłynności mówienia jest połączenie sił logopedycznych i psychologicznych. W jakich sytuacjach warto zaproponować pacjentowi pracę z psychologiem? Na czym taka terapia psychologiczna polega?

quizy online

Chcesz skorzystać z platformy IBUK LIBRA , ale nie jesteś zapisany w naszej bibliotece? Zadzwoń pod numer 83 343 32 37. Poprosimy Cię o dane kontaktowe. Po rejestracji wydamy Ci kod dostępu do IBUK LIBRY . W wolnej chwili zapraszamy po odbiór karty czytelnika, która umożliwi Ci korzystanie z naszych zbiorów.

Rok Świętego Jana Pawła II

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

Copyright © 2020 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.