PRZEGLĄD PRASY PEDAGOGICZNEJ – CZERWIEC 2020

W czerwcowym przeglądzie przedstawiamy artykuły z czasopism matematyczno-przyrodniczych. Zachęcamy do wypożyczania, lektury, zdobywania wiedzy oraz rozwijania zainteresowań.

AURA. OCHRONA ŚRODOWISKA - czerwiec

• Czy to tylko problem suszy? – artykuł dotyczy tematu, który coraz częściej pojawia się w mediach i budzi coraz większy niepokój. Autor przedstawia skutki anachronicznej polityki wodnej w Polsce, a także udziela odpowiedzi na pytania: dlaczego nie jest tak jak być powinno i co trzeba zrobić, żeby było dobrze.
  • Zazielenianie po kryzysie – pandemia COVID-19 skutkuje wieloma pomysłami na organizację lepszego świata, wśród nich pojawiają się też postulaty ekonomistów środowiskowych na „zazielenienie” gospodarki. W artykule odpowiedź na pytanie na czym takie zmiany miałyby polegać.

BIOLOGIA W SZKOLE – maj/sierpień

• Kiedy naszą planetę przykrył lód. Okresy Ziemi Śnieżki – z artykułu dowiesz się jakie są dowody na okresy globalnych zlodowaceń oraz jakie skutki dla rozwoju życia miały okresy Ziemi Śnieżki.
  • Przygotujmy dzieci do życia – artykuł poświęcony jest fińskiemu systemowi edukacji. Autorka wskazuje czym wyróżnia się fińskie wychowanie dzieci oraz jakie elementy tego systemu można zaadaptować do polskiej rzeczywistości.

CHEMIA W SZKOLE – maj/czerwiec

• Nobel z chemii 2019 – ogniwa litowo-jonowe – ogniwa litowe to wynalazek, który przebojem opanował prawie wszystkie dziedziny nauki i techniki. Kto stoi za tym sukcesem, kto został nagrodzony, a czyj wkład pominięto?
  • Substancje o największym znaczeniu dla historii ludzkości – syntetyczny przegląd substancji, które odegrały istotna rolę w historii ludzkości na kolejnych etapach jej rozwoju..

FIZYKA W SZKOLE Z ASTRONOMIĄ – maj/czerwiec

• Sygnały i obrazy, czyli fizyka w przetwarzaniu i analizie danych biomedycznych – artykuł stanowi omówienie sposobów w jaki współczesna aparatura medyczna, bazująca na osiągnięciach fizyki, umożliwia nam wykrywanie i prawidłowe rozpoznawanie schorzeń.
  • Trzy dekady Teleskopu Hubble’a krótka historia podstawowego narzędzia wykorzystywanego w dzisiejszej astronomii obserwacyjnej.

GEOGRAFIA W SZKOLE – maj/czerwiec

• Porozmawiajmy o pandemii – artykuł przedstawia pięć motywów do dyskusji z uczniami na tematy okołopandemiczne. Każdy z nich prezentuje różne strony zagadnienia, które mogą stanowić punkt wyjściowy do debaty klasowej.
  • Nazwy geograficzne narzędziem indoktrynacji? – autor podejmuje ciekawe zagadnienie, z którym stykamy się na co dzień, ale z którego zwykle nie zdajemy sobie sprawy. Tekst zawiera przykłady powszechnie używanych w Polsce nazw geograficznych, które mogą być źródłem konfliktów, a nawet dyskryminować.

MATEMATYKA – maj/sierpień

• Metoda lekcji odwróconej – artykuł zawiera porównanie tradycyjnej lekcji z lekcją odwróconą, omawia etapy lekcji odwróconej oraz wskazuje na metody i narzędzia wykorzystywane w tym modelu.
  • Dowód twierdzenia o dwusiecznej – uczeń radzący sobie z dowodami twierdzeń ma szerszą perspektywę postrzegania matematyki, jednocześnie nauczenie uczniów takiej umiejętności może być dla nauczyciela pewnym problemem. Warto wykorzystać artykuł do wzbogacenia swojego warsztatu pracy w tym zakresie.

PRZYRODA POLSKA – lipiec

• Wierny jak łabędź – artykuł poświęcony jest łabędziowi niememu, uznawanemu powszechnie za symbol monogamicznej wierności.
  • Łuskiewnik różowy – przykład rośliny pasożytującej na drzewach i krzewach liściastych.

Chcesz skorzystać z platformy IBUK LIBRA , ale nie jesteś zapisany w naszej bibliotece? Zadzwoń pod numer 83 343 32 37. Poprosimy Cię o dane kontaktowe. Po rejestracji wydamy Ci kod dostępu do IBUK LIBRY . W wolnej chwili zapraszamy po odbiór karty czytelnika, która umożliwi Ci korzystanie z naszych zbiorów.

Rok Świętego Jana Pawła II

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

Copyright © 2020 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.