„Po swojomu, po naszomu…”- relacja z konferencji

PDF Drukuj Email
5956 odslon

„Bardzo myło wytajum Was wsiech” takim powitaniem rozpoczęła się konferencja „Po swojomu, po naszomu”. Dzieje kultury i tradycji pogranicza – ocalić od zapomnienia, która odbyła się 16 października 2012 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Biała Podlaska. Konferencję, której organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej objął patronatem honorowym Andrzej Czapski Prezydent Miasta Biała Podlaska.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 140 osób, a wśród nich: dyrektorzy szkół, nauczyciele, studenci, bibliotekarze oraz szerokie grono osób zainteresowanych powyższą tematyką. Na konferencję przybyli: Waldemar Godlewski Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Maciej Dąbrowski przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Filia w Białej Podlaskiej, Anna Leszczyńska kierownik Referatu Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Bożenna Pawlina – Maksymiuk dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Bogusława Misiejuk dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, powitała zaproszonych gości, wykładowców, zespoły oraz wszystkich uczestników spotkania. Bardzo miło nam było gościć wykładowców UMCS w Lublinie, którzy w sposób niezwykle interesujący zapoznali uczestników spotkania z przygotowanymi referatami. Pierwszy temat Osadnictwo Południowego Podlasia od średniowiecza do współczesności przedstawił prof. dr hab. Ryszard Szczygieł. Następnie Pogranicze polsko - białorusko – ukraińskie w świetle nazw terenowych omówił dr Marek Olejnik, opierając się na badaniach z lat 2000-2005 prowadzonych na terenie powiatu włodawskiego. O Roli kulturotwórczej cerkwi na Podlasiu opowiedział dr Tadeusz Karabowicz, nawiązując m.in. do cerkwi w Kodniu, Hannie, Ortelu Królewskim czy monastyru w Jabłecznej. Folklor Południowego Podlasia jako wyraz pogranicza kulturowego to temat wykładu prof. dr hab. Jana Adamowskiego, w którym profesor nawiązał do przykładów z różnych dziedzin kultury tradycyjnej, w tym języka, kultury materialnej oraz obrzędowości. Dr Mariola Tymochowicz w oparciu o prezentację  omówiła Stroje Południowego Podlasia jako wyraz kulturowego pogranicza. Jako ostatni referat Dominika Zimnego Repertuar pieśniowy śpiewaczki ludowej Olgi Pawluczuk jako przykład wielokulturowości regionu zaprezentował Wojciech Korczyński.
Po wykładach wystąpiły Karolina Czyżak i Justyna Narojek, uczennice Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Piszczacu, które w lokalnej gwarze opowiedziały o zabawach naszych dziadków. Pełen humoru i oryginalności występ Karoliny i Justyny został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie odbyły się występy zespołów śpiewających w „lokalnej gwarze”. Jako pierwszy wystąpił Zespół Rumenok z Hołowna w przedstawieniu „Szeptucha i czmut”. Następnie wystąpił Zespół Czeladońka z Lubenki i Lewkowianie z Dokudowa, prezentując pieśni w gwarze wschodniego pogranicza. Konferencję zakończyła degustacja potraw regionalnych.
Serdecznie dziękujemy wykładowcom za zaangażowanie w organizację konferencji oraz wszystkim uczestnikom spotkania za liczne przybycie i zainteresowanie naszymi inicjatywami.
W organizacji konferencji pomogli: Prezydent Miasta Biała Podlaska, Wydział Edukacji Urzędu Miasta, P.H.U.P. „Partner” Jadwiga Turuta, Zakłady Mięsne Krzysztofa Łojewskiego oraz Pizzeria Grande, którym serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy

Szczególnym wyróżnieniem dla nas jest list Pana Krzysztofa Hetmana Marszałka Województwa Lubelskiego.

Zobacz krótki film z konferencji

foto1
foto1 foto1
foto2
foto2 foto2
foto3
foto3 foto3
foto4
foto4 foto4
foto5
foto5 foto5
foto6
foto6 foto6
foto7
foto7 foto7
foto8
foto8 foto8
foto9
foto9 foto9
foto10
foto10 foto10
foto11
foto11 foto11
foto12
foto12 foto12
foto13
foto13 foto13
foto14
foto14 foto14
foto15
foto15 foto15
foto16
foto16 foto16
foto17
foto17 foto17
foto18
foto18 foto18
foto19
foto19 foto19
foto20
foto20 foto20

 
free pokereverest poker revie

Chcesz skorzystać z platformy IBUK LIBRA , ale nie jesteś zapisany w naszej bibliotece? Zadzwoń pod numer 83 343 32 37. Poprosimy Cię o dane kontaktowe. Po rejestracji wydamy Ci kod dostępu do IBUK LIBRY . W wolnej chwili zapraszamy po odbiór karty czytelnika, która umożliwi Ci korzystanie z naszych zbiorów.

Rok Świętego Jana Pawła II

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

„Z książką na start”

Nowości Książki

Nowości multimedialne

IBUK

Copyright © 2020 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.