Rok św. Jana z Dukli

Jan z Dukli (ur. ok. 1414 w Dukli, zm. 29 września 1484 we Lwowie) – polski święty katolicki, pustelnik, franciszkanin, pod koniec życia w surowszej gałęzi zakonu: bernardynach. W 1733 papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym. Od 1948 toczył się w Rzymie proces kanonizacyjny. Kanonizował go papież Jan Paweł II w Krośnie 10 czerwca 1997. W roku 2014  mija 600 lat od urodzin świętego Jana z Dukli, przypada też 275. rocznica ustanowienia go patronem Polski.

Centralne uroczystości Roku św. Jana z Dukli będą miały miejsce w Dukli 31 maja 2014 roku. Sejm RP podjął uchwałę ogłaszając rok 2014 rokiem świętego pustelnika i bernardyna. W tym roku przypada 600-lecie urodzin Świętego oraz 275. rocznica ustanowienia go patronem Polski. Rok św. Jana z Dukli został zainaugurowany w uroczystość św. Szczepana w dukielskim sanktuarium. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Adam Szal. W liturgii uczestniczyli bernardyni z wielu klasztorów wraz z Ministrem Prowincjalnym o. Jarosławem Kanią OFM. Główne uroczystości – jak podają ojcowie– odbędą się 31 maja także w Dukli. Mszy świętej o godz.11. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestyno Migliore. Na uroczystości zostali zaproszeni m. in. biskupi Metropolii Przemyskiej i abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. W najbliższych miesiącach w polskich kościołach, których patronem jest św. Jan z Dukli, szczególnie celebrowane będą również uroczystości odpustowe. O św. Janie z Dukli pamiętać będą także we Lwowie, gdzie pracował. Tam  uroczystość odpustową poprzedzi triduum modlitewne w dniach 5, 6 i 7 lipca. Natomiast w Żytomierzu centralnym uroczystościom 8 lipca będzie przewodniczył abp Piotr Herkulan Malczuk OFM, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Za: http://www.pch24.pl/trwa-rok-sw--jana-z-dukli

Sanktuarium św. Jana z Dukli

Internetowy Konkurs Matematyczny "2+1"

2+1

Konkursu na prezentację multimedialną ... Moniuszko

konkursu na prezentację multimedialną „Znam, wiem, lubię … Stanisław Moniuszko”

Konkursy przedmiotowe 2019/2020

Copyright © 2019 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.