Rok Oskara Kolberga

PDF Drukuj Email
2727 odslon

Kolberg Oskar (ur. 22.02.1814 w Przysusze, Opoczyńskie – zm. 03.06.1890 w Krakowie), polski folklorysta, etnograf, muzyk i kompozytor. Był jednym z pięciu synów osiadłego w  Polsce niemieckiego geodety Juliusza Kolberga, profesora Uniwersytetu Warszawskiego i spolonizowanej Francuzki, Karoliny z d. Mercoeur. Dom Kolbergów stanowił ośrodek życia umysłowego i kulturalnego ówczesnej Warszawy. Uczył się w Liceum Warszawskim i równolegle gry na fortepianie. Naukę muzyki kontynuował następnie w Szkole Głównej Muzyki u Józefa Eisnera i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, uzupełniając wykształcenie na studiach kompozytorskich w Berlinie. Początkowo życie zawodowe Oskara Kolbergera wypełniała praca w charakterze nauczyciela fortepianu i komponowanie. Wśród kompozycji szczególne miejsce zajmowały stylizacje tańców – kujawiaków, mazurków, walców, kompozycje sceniczne: opery oraz opracowania tańców ludowych.  Mimo popularności jego utworów, zwłaszcza zbiorów polskich tańców , nie znajdowały one pozytywnego oddźwięku w kręgach muzycznych, zajął się wyłącznie gromadzeniem, dokumentowaniem i opracowywaniem „rzeczy ludowych”, czyli folkloru. Równolegle z opracowywaniem kolejnych serii Ludu Kolberg publikował prace poświęcone problematyce muzycznej. Były to artykuły, recenzje, informacje, komentarze, jak i formy pisarskie poświęcone historii muzyki, etnografii – studia, rozprawy, analizy, monografie, wspomnienia. Ukazywały się one na łamach prasy codziennej i w czasopismach, takich jak :Biblioteka Warszawska”, „Kłosy”, „Przewodnik Naukowo – Literacki”, „Ruch Muzyczny” , „Tygodnik Ilustrowany”. Cennym wkładem Kolbergberga w popularyzacji tematyki muzycznej było opracowanie haseł bibliograficznych i rzeczowych, poświęconych zarówno muzyce polskiej, jak i powszechnej, zamieszczanych w Encyklopedii powszechnej Orgelbranda. Pozostawił pełnowartościową dokumentację polskiej sztuki i tradycji ludowej, co w czasach jemu współczesnych było zjawiskiem unikatowym. Po II wojnie światowej podjęto decyzję o publikowaniu Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga.

Rok Kolberga 2014

Instytut im. Oskara Kolberga

Muzeum Oskara Kolberga

Relacja z konferencji Podlascy i Polescy laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga

W dniu 26 września 2014 r. w Auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. KEN w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja PODLASCY I POLESCY LAUREACI NAGRODY im. OSKARA KOLBERGA „Za zasługi dla kultury  ludowej”, której współorganizatorem wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łomazach oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białej Podlaskiej była Biblioteka Pedagogiczna. Konferencja zorganizowana została w dwusetną rocznicę urodzin etnografa Oskara Kolberga oraz w 40-tą rocznicę ustanowienia nagrody jego imienia, przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1974 roku. Konferencję Patronatem Honorowym objął Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Andrzej Marciniuk Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, Anna Jóźwik rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, ks. Andrzej Pugacewicz proboszcz parafii Prawosławnej w Białej Podlaskiej, Dariusz Stefaniuk z Fundacji Kocham Podlasie, laureaci nagrody im. Oskara Kolberga, wójtowie gmin, starostowie powiatów, dyrektorzy gminnych ośrodków kultury, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych. Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu  Malarz natury- rzecz o Bazylim Albiczuku. Następnie odbyło się wręczenie laureatom grawertonów przyznanych przez Marszałka Województwa Lubelskiego oraz pamiątkowych piór  przekazanych przez Fundację Kocham Podlasie. Laureaci pochodzą z czterech powiatów: bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego i włodawskiego.

Na konferencji obecni byli wszyscy żyjący laureaci z naszego regionu:
Zdzisław Marczuk z Zakalinek, artysta muzyk, laureat nagrody z 1998 roku,
Zygmunt Walenciuk z Kolana, artysta rzeźbiarz, laureat nagrody z 2003 roku,
Zespół folklorystyczny „Jutrzenka” z Dołchobród, laureat nagrody z 2005 roku,
Zespół obrzędowo – śpiewaczy z Jakówek, laureat nagrody z 2006 roku,
Katarzyna Weremczuk z Dołchobród, artystka śpiewaczka, laureatka nagrody z 2012 roku,
Stanisława Kowalewska z Nowego Holeszowa, artystka tkaczka, laureatka nagrody z 2013 roku.

Uczestnicy spotkania wspomnieli również zmarłych laureatów:
Aleksander Oleszczuk z Kolembrodów, badacz podlaskiego folkloru, laureat nagrody z 1976 roku,
Bazyli Albiczuk z Dąbrowicy Małej, artysta malarz, muzyk, poeta, laureat nagrody z 1989 roku,
Aleksandra Daniluk z Dokudowa, artystka śpiewaczka, tkaczka i hafciarka, laureatka nagrody z 1991 roku,
Nina Nikołajuk z Dobrynia Dużego, artystka śpiewaczka, laureatka nagrody z 1996 roku.

Następnie dr Justyna Górska- Streicher - Kierownik Działu Kultury Wsi. Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zaprezentowała wykład Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa, inspiracje, kontynuacje – prezentacja wystawy multimedialnej. Argumenty świadczące o Fenomenie  podlaskiego  i poleskiego „zagłębia” laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga przedstawił prof. dr hab. Jan Adamowski przewodniczący kapituły Nagrody im. Oskara Kolberga. Po dyskusji, zgromadzeni wysłuchali występu zespołu obrzędowo – śpiewaczego Lewkowianie z Dokudowa. po czym udali się na cmentarz prawosławny by złożyć kwiaty na grobie laureatki nagrody, Aleksandry Daniluk. Organizowana konferencja była okazją do przypomnienia laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga, ich wybitnych osiągnięć w dziedzinie tworzenia i popularyzacji kultury ludowej naszego regionu oraz promocji dorobku kulturowego Województwa Lubelskiego.
Dziękujemy Panu Ireneuszowi Długołęckiemu dyrektorowi ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej i ks. prot. Andrzejowi Pugacewiczowi Proboszczowi Parafii Prawosławnej w Białej Podlaskiej za udostępnienie sal konferencyjnych.

Relacja z konferencji na Radiu Biper

 
free pokereverest poker revie

Chcesz skorzystać z platformy IBUK LIBRA , ale nie jesteś zapisany w naszej bibliotece? Zadzwoń pod numer 508 481 577. Poprosimy Cię o dane kontaktowe. Po rejestracji wydamy Ci kod dostępu do IBUK LIBRY . Po otwarciu biblioteki zapraszamy po odbiór karty czytelnika, która umożliwi Ci korzystanie z naszych zbiorów.

Rok Świętego Jana Pawła II

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

„Z książką na start”

Nowości Książki

Nowości multimedialne

IBUK

Copyright © 2020 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.