Rok Jana Nowaka- Jeziorańskiego

1966 odslon

Nowak-Jeziorański Jan, właściwie Zdzisław Jeziorański, pseudonimy Janek, Jan Zych (1913-2005), dziennikarz, pisarz i działacz polityczny. W czasie kampanii wrześniowej 1939 dostał się do niewoli, z której zbiegł. Od 1941 pracował dla Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ, uczestniczył w akcji N. 1943–1945 był kurierem i emisariuszem Komendanta Głównego Armii Krajowej do rządu polskiego w Londynie. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego przedostał się do Warszawy. Po wojnie osiedlił się w Londynie i związał z ugrupowaniem Niepodległość i Demokracja. 1948–195 pracował w Polskiej Sekcji Radia BBC w Londynie. Od 1949 współpracował z radiem Wolna Europa. 1952–1976 pełnił urząd dyrektora Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa. W 1976 przeniósł się do Waszyngtonu. Do 1996 działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej. Był doradcą do spraw Europy Wschodniej w amerykańskim Departamencie Stanu. Polskę odwiedził po wojnie po raz pierwszy w 1989. W 2002 powrócił do Polski. Zamieszkał w Warszawie.

Wydarzenia w Roku Jana Nowaka- Jeziorańskiego

Internetowy Konkurs Matematyczny "2+1"

2+1

Konkursu na prezentację multimedialną ... Moniuszko

konkursu na prezentację multimedialną „Znam, wiem, lubię … Stanisław Moniuszko”

Konkursy przedmiotowe 2019/2020

Copyright © 2019 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.