Kwiecień 2018

PDF Drukuj Email
341 odslon

Red. nauk. Ewa Jeżewska-Krasnodębska, Barbara Skałbania

Diagnoza i terapia w pracy logopedy i nauczyciela terapeuty.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Rok wydania: 2017

Sygnatura: 115802

Diagnoza i terapia są ważnym tematem w dyskursie pomagania, wspierania rozwoju, zwłaszcza w odniesieniu do logopedii, pedagogiki czy psychologii. Treścią niniejszej publikacji są zagadnienia diagnozy i terapii w pracy logopedy i nauczyciela-terapeuty, co porządkuje niejako i ogranicza zakres podjętych rozważań. Zarówno logopeda, jak i nauczyciel/terapeuta są specjalistami, których działania pomocowe regulowane zapisami prawa wpisują się w działania szkoły i oświatowego systemu pomocy. Mimo znaczącego dorobku w logopedii i terapii pedagogicznej wciąż pojawiają się nowe przestrzenie analiz teoretycznych i badań empirycznych, podkreślające relację teorii z praktyką. Podjęte w książce dyskursy są udziałem osób tworzących naukę, ale też praktyków, co stanowi o wartości i zróżnicowaniu treściowym publikacji.

 


Amanda Hopkins

Dlaczego to niemożliwe? Ćwiczenia rozwijające zdolności logicznego myślenia.

Wydawnictwo Harmonia

Rok wydania: 2017

Sygnatura: Czytelnia 115804

"Dlaczego to niemożliwe?" to książka ucząca dostrzegać i wskazywać absurdalność i nierealność różnych sytuacji, przedmiotów, elementów przyrody i wyglądu ludzi. Patrząc na fotografie i odpowiadając na pytania, dziecko musi powiedzieć, który element zdjęcia jest nierealny i dlaczego. W książce przedstawiono 57 zdjęć. Na stronach parzystych umieszczono fotografie dla dziecka. Na stronach nieparzystych znajdują się pytania i polecenia, które czyta dorosły (nauczyciel, terapeuta, rodzic) pracujący z uczniem.

 


Małgorzata Musiał

Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny.

Wydawnictwo Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja

Rok wydania: 2017

Sygnatura: 115805

Czerpiąc z doświadczeń zdobytych podczas prowadzonych przez siebie warsztatów umiejętności rodzicielskich, autorka proponuje rozwiązania wychowawczych trudności skrojone na miarę potrzeb współczesnej rodziny. Dzieli się także z czytelnikami swoimi osobistymi doświadczeniami macierzyńskimi, pokazując, że:  czasem nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb dziecka,  konsekwencja jest przereklamowana, dobra relacja owocuje na każdym etapie życia rodziny. „Uczenie zasad bycia z innymi ludźmi, odróżnianie dobra od zła, zapewnienie bezpieczeństwa dziecku i jego otoczeniu, wyciąganie wniosków i ponoszenie konsekwencji swojego działania, poszanowanie przyjętych norm – jak to wszystko przekazać?” Otwórz skrzynkę z narzędziami dla współczesnej rodziny i przekonaj się, jak wiele może ona zmienić w twoim życiu!


Joanna Ludwika Pękala

Etos nauczycieli - mit czy rzeczywistość ?

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Rok wydania: cop. 2017

Sygnatura: 115813

Autorka dokonała przeglądu różnych ujęć etosu nauczycielskiego, uporządkowała je i zaprezentowała własną definicję tego zagadnienia. Przedstawiła interesujące, a momentami również zaskakujące wyniki badań, dotyczące wymagań społecznych względem nauczycieli (okazało się między innymi, że obejmują one także sferę życia osobistego tej grupy zawodowej). Starała się odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim stopniu zbiorowość nauczycieli stanowi współcześnie grupę reprezentującą dany etos. Rozstrzygnięcie tego problemu, postrzeganego dawniej jako niebudzący wątpliwości, wydaje się obecnie bardzo istotne dla statusu profesji nauczycielskiej.


Natalia Minge, Krzysztof Minge

Gry i zabawy wyciszające.

Wydawnictwo Dragon

Rok wydania: 2018

Sygnatura: 115816

Książka "Gry i zabawy wyciszające " to zbiór do około 30 gier i zabaw, które pozwolą dzieciom i ich opiekunom miło spędzić wspólny czas, zarówno w domu, jak i poza nim. Dobrane zostały w taki sposób, by sprawdzały się zwłaszcza u nadpobudliwych dzieci. Ich zaletą jest to, że pomagają w ćwiczeniu koncentracji, wyciszają, uczą konsekwencji i cierpliwości. Pomagają poznawać emocje, nie tylko własne, ale także innych uczestników zabaw, a także je kontrolować.Anna Radwańska

Jak pomóc dziecku z dysleksją. Poradnik dla rodziców i nauczycieli.

Wydawnictwo : Difin

Rok wydania: 2017

Sygnatura: 115821

Publikacja skupia się na praktycznych trudnościach w nauce czytania i pisania, z którymi spotykają się dzieci na co dzień. Dostarcza nauczycielom i rodzicom odpowiedzi na pytania: Czym jest dysleksja rozwojowa? Jakie są jej typy? Jak się diagnozuje zaburzenia? Jakie są objawy i przyczyny? Jak pomóc dziecku? Jak zminimalizować objawy? W poradniku przedstawione są pomocne ćwiczenia usprawniające technikę czytania i pisania (z podziałem na wiek) oraz konspekty zajęć.

 


Dana Haralambie, Regina Rademächers

Jak zachować sprawny umysł przez całe życie. Nie pozwól swojej głowie się zestarzeć. Cz. 1.

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Rok wydania: 2017

Sygnatura: 115823

W książce ukazano najnowszą wiedzę o procesach zachodzących w mózgu, popartą badaniami oraz przede wszystkim liczne praktyczne ćwiczenia, które będą nieocenioną pomocą w codziennej pracy nad zachowaniem sprawnego umysłu i doskonałej koncentracji na całe życie!

 

 


Dana Haralambie, Regina Rademächers

Jak zachować sprawny umysł przez całe życie. Proste ćwiczenia mózgu na każdy dzień. Cz. 2.

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Rok wydania: 2017

Sygnatura: 115824

W książce ukazano najnowszą wiedzę o procesach zachodzących w mózgu, popartą badaniami oraz przede wszystkim liczne praktyczne ćwiczenia, które będą nieocenioną pomocą w codziennej pracy nad zachowaniem sprawnego umysłu i doskonałej koncentracji na całe życie!

 

 


Magdalena Wójcik

Kinezjologia edukacyjna w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną.

Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Rok wydania: 2017

Sygnatura: 115831

Specyfika pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną zmusza pedagogów i terapeutów do ciągłych poszukiwań nowych metod pracy, które zachęcą dzieci do poznawania najbliższego otoczenia. Wymaga to jednak wielkiego wyczucia i zrozumienia problemu, by umiejętnie dostosować konkretne ćwiczenia do rodzaju zaburzeń u danego dziecka. Nie każda bowiem metoda może być wykorzystana w terapii dzieci z wszystkimi niepełnosprawnościami, nie oznacza to jednak, iż nie możemy z powodzeniem wykorzystywać pewnych jej elementów. Nie ma metody, która sprawdzałaby się w każdej sytuacji problemowej, którą można stymulować i usprawniać wszelkie zaburzenia rozwojowe - dlatego zadaniem pedagogów i terapeutów jest wyćwiczenie w sobie umiejętności doboru poszczególnych ćwiczeń do zamierzeń terapeutycznych. Jedną z metod, która może pomóc dzieciom w maksymalnym, na miarę ich możliwości, rozwoju tak ważnych umiejętności percepcyjno-motorycznych, jest kinezjologia edukacyjna. Zaprezentowane w niniejszej pracy badania dotyczą znaczenia oraz stopnia efektywności kinezjologii edukacyjnej w rozwijaniu podstawowych umiejętności szkolnych u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w lekkim stopniu, a szczegółowe scenariusze zajęć terapeutycznych dają możliwość wdrożenia tych oddziaływań w proces edukacyjno-terapeutyczny.


Paulina Gałązka-Jędrych

Małe i duże języczka podróże. Opowiadania artykulacyjne dla dzieci.

Wydawnictwo Harmonia

Rok wydania: 2017

Sygnatura: 115843

Publikacja stanowi cykl opowiadań z wplecionymi ćwiczeniami artykulacyjnymi. Skierowane do młodszych dzieci opowieści o najbliższym otoczeniu nawiązują do tego, co znane i lubiane. Mogą więc być również doskonałym wprowadzeniem do rozmowy, a dołączony rysunek i pytania dodatkowo aktywizują dziecko. Dzieciom starszym dedykowane są opowiadania o polskich miastach, które ciekawie prezentują ich zabytki i atrakcje. "Małe i duże języczka podróże" to książka nie tylko dla logopedów, ale również dla rodziców i nauczycieli, którzy podczas ćwiczeń aparatu artykulacyjnego mogą rozbudzić w dzieciach chęć poznawania świata.

 


 
free pokereverest poker revie

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny

lubelskie.pl

LEKTURY SZKOLNE

Oferta dla szkół i przedszkoli

Biblioterapeutyczny Kramik

Edukacja filmowa w szkole

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

BiblioGratka

ACADEMICA

IBUK

Nowości Książki

Nowości multimedialne

CZYTAK

Copyright © 2019 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.