Z legendą przez Podlasie

Legendy czy baśnie były kiedyś bardzo atrakcyjnymi utworami, czytanymi najczęściej podczas długich jesienno-zimowych wieczorów. Czytanie wypełniało czas, zaś baśnie czy legendy uczyły poszanowania bliźniego, piętnowały zło. Dziś funkcje te wypełnia również film, telewizja czy kino. Czasami wydaje się,że tego typu twórczość literacka poszła w zapomnienie. Tak jednak nie jest. Baśnie i legendy żyją własnym życiem. Są bardzo dobrym przykładem kultury ludowej, opisują nie tylko zjawiska,  ale i dzieje poszczególnych regionów. Związane są z ważnymi wydarzeniami, miejscami, są prawdziwym skarbem regionalnej kultury, świadczącym o jej bogactwie i tradycjach.

Okazją do poznania legend związanych z południowym Podlasiem były spotkania w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej.

Dzieci z kl. 0-III ze świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej
wraz z opiekunami uczestniczyły w cyklu takich zajęć.

Podczas spotkań w bibliotece,  które prowadziła p. Krystyna Orluk dzieci poznały znaczenie pojęcia „legenda” oraz rozpoczęły wędrówkę z legendą po naszym regionie. Wycieczkę zaczęły od Białej Podlaskiej i legend: o herbie i Białej Pani, następnie powędrowały do Nepli i poznały legendę o „kamiennej babie”. Później były legendy o cudownych obrazach w Kodniu, Jabłecznej i Leśnej Podlaskiej. Poznały też legendę o tym, jak książę Radziwiłł jechał latem na bal do Roskoszy po drodze wysypanej solą oraz o tym, jak piękny rozłożysty klon dał nazwę miejscowości Klonownica Duża.

Zajęcia „Z legendą przez Podlasie” pozwoliły dzieciom poznać swoją „Małą Ojczyznę”
i jednocześnie utożsamić się z nią.

Jeśli też chcecie poznać legendy podlaskie, przyjdźcie do nas. Zapraszamy!

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

Copyright © 2019 Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.