Zasoby online

 

1. Książki i czasopisma elektroniczne

Google Books – zbiory znajdujące się w domenie publicznej prezentowane są w całości, natomiast książki objęte prawami autorskimi są dostępne we fragmentach, obok których umieszczane są linki do bibliotek i księgarń internetowych. Obecnie jest to największy zbiór cyfrowych książek na świecie obejmujący ponad 7 mln tytułów.

Akademicka Platforma Czasopism – dostęp do czasopism naukowych i akademickich z dziedzin humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych oraz społeczno-ekonomicznych.

Bazhum – dostęp do pełnych tekstów czasopism humanistycznych.

2. Biblioteki cyfrowe

IBUK Libra – czytelnia książek online udostępniana m. in. przez w Bibliotekę Pedagogiczną w Białej Podlaskiej. Zawiera ponad 1000 publikacji, głównie o charakterze naukowym, z których można korzystać w domu po pobraniu w Bibliotece kodu PIN do zdalnego logowania.

Biblioteka Cyfrowa ORE – serwis Ośrodka Rozwoju Edukacji zawierający publikacje z zakresu pedagogiki.

Bialska Biblioteka Cyfrowa – serwis tworzony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej.

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) – udostępnia informacje o dostępnych online zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. 

Serwis tematyczny FBC – czasopisma

Wolne lekturyw bibliotece znajduje się ponad 5500 utworów, w tym wiele lektur szkolnych. Wszystkie dzieła są opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków.  

POLONA – zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących. Liczba obiektów udostępnionych w Polonie przekroczyła 3 miliony. Duża część z nich dostępna jest w domenie publicznej lub na licencjach. Natomiast dostęp do materiałów chronionych prawem autorskim jest możliwy w czytelniach Biblioteki Narodowej lub za pośrednictwem Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.

EUROPEANAEuropejska Biblioteka Cyfrowa, kolekcja ponad 57 mln książek, czasopism, dzieł sztuki, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów.

3. Repozytoria cyfrowe

Repozytoria cyfrowe gromadzą zazwyczaj zbiory współczesne, udostępniane przez autorów na licencjach otwartych.

Wyszukiwarki zasobów repozytoriów:

Agregator CeON  – wyszukiwarka Centrum Otwartej Nauki to wspólny punkt dostępu do zasobów polskich otwartych repozytoriów. Wyszukiwarka przeszukuje 21 repozytoriów. 

CeON Biblioteka Nauki – udostępnia w sposób otwarty opisy oraz pełne teksty artykułów z polskich czasopism naukowych. Platforma umożliwia przeszukiwanie zasobów sześciu baz dziedzinowych: nauki przyrodnicze i rolnicze; społeczne i humanistyczne; techniczne, ścisłe i ochrona środowiska; ekonomiczne; matematyczne; fizyczne, chemiczne, medyczne, farmaceutyczne, nauki o zdrowiu i kulturze fizycznej. 

4. Wyszukiwarki naukowe

Specjalistyczne multiwyszukiwarki przeszukują jednocześnie zasoby wielu repozytoriów, czasopism otwartych i bibliotek cyfrowych.

Google Scholar – wyszukiwarka gromadzi informacje z zasobów otwartego Internetu, witryn instytucji naukowych, ale również z repozytoriów, czasopism otwartych, komercyjnych baz danych, wydawnictw i innych.

BASE – jedna z największych na świecie wyszukiwarek dokumentów naukowych wolno dostępnych w internecie. Obecnie indeks zawiera ponad 150 mln dokumentów. Około 60% z nich to kompletne teksty wolno dostępne. 

CORE – multiwyszukiwarka repozytoriów i czasopism w wolnym dostępie. Umożliwia wyszukiwanie tekstowe, filtrowanie otrzymanych wyników według różnych kryteriów oraz poleca użytkownikowi dodatkową literaturę z interesującej go dziedziny. 

DOAJ Directory of Open Access Journals – serwis Open Access, który indeksuje największy zbiór recenzowanych czasopism  naukowych, do których dostęp jest darmowy. 

ScienceResearch.com – multiwyszukiwarka naukowych zasobów w tym tzw.  ukrytego Internetu. Umożliwia równoczesne przeszukiwanie wielu różnorodnych zbiorów, porównuje, segreguje i klasyfikuje otrzymane wyniki, wybiera te które są najtrafniejsze oraz najwyższej jakości.

5. Otwarte zasoby (Open Access)

Portale informujące o otwartych zasobach:

Ninateka – ponad 7000 darmowych plików wideo i audio: filmy, spektakle, słuchowiska, koncerty, audycje itd.

Narodowe Archiwum Cyfrowe – dostęp do archiwalnych zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów.

Google Arts&Culture – ogromna galeria sztuki i źródło wiedzy o sztuce, setki muzeów i galerii sztuki z całego świata udostępnia swoje eksponaty poprzez zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz wirtualne spacery.

Khan Academy – Akademia Khana oferuje przygotowane przez fachowców materiały dydaktyczne dla wszystkich grup wiekowych: praktyczne ćwiczenia, mini-wykłady w postaci filmów oraz panel indywidualnych planów nauczania. Materiały dotyczą m. in. matematyki, nauk ścisłych, programowania, historii, biologii, ekonomii. 

TED Talks – krótkie filmy-wystąpienia ekspertów prezentujące “idee warte propagowania”.

Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia.

Edukator – zbiór narzędzi i zasobów dydaktycznych w postaci multimediów: aplikacji, symulatorów, modeli, prezentacji itd.

Edukacja medialna – serwis zawiera scenariusze, ćwiczenia i materiały do prowadzenia zajęć z edukacji medialnej w szkołach, domach kultury i bibliotekach.

E-globalna – modułowy elektroniczny podręcznik edukacji globalnej, znajdują się w nim scenariusze, materiały dodatkowe i wizualne dostępne na otwartych licencjach.

Otwarte zasoby a prawo autorskie

  1. Przewodnik po otwartych zasobach edukacyjnych
  2. Prawo autorskie i wolne licencje w otwartej nauce
  3. Dlaczego i jak prawo autorskie ogranicza otwieranie zasobów nauki?
  4. Otwarta nauka czyli dobre praktyki uczonych
  5. Wolny dostęp do wiedzy: otwarte zasoby naukowe i edukacyjne w społeczeństwie opartym na wiedzy

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej

  • 21-500 Biała Podlaska
    ul. Kolejowa 8
  • tel: 83 343 32 37
  • tel: 83 342 06 16
  • sekretariat@bialabp.edu.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 09:00 - 15:00
wakacje i ferie - 08:00 - 15:00

Zamknij menu
Wróć na początek strony