WSPOMAGANIE EDUKACJI

Historia

Gry edukacyjne – wybór ze zbiorów Biblioteki

Historia Polski mini quiz

Quiz - historia Polski mini

"Quiz historia Polski" to emocjonująca gra edukacyjna dla całej rodziny. Na 49 kartach znajduje się 196 pytań i 392 odpowiedzi. W trakcie gry jej uczestnicy poruszają się pionkami po torze planszy i odpowiadają na pytania z wyciągniętej karty, w zależności od koloru pola na którym postawili swój pionek. To świetna zabawa i jednocześnie dobre źródło wiedzy na temat historii Polski.

unnamed

Był sobie człowiek: Historia Polski

Jak radzili sobie nasi przodkowie w czasach, gdy nie było Facebooka ani internetu? Jak zdobywali wiedzę i informacje o świecie? Co robili, by się nie nudzić? Mistrz i przyjaciele proponują ci podróż, która zaczyna się przeszło 1000 lat temu, gdy formowała się nasza ojczyzna. Poznamy wspólnie wiele ważnych wydarzeń naszej burzliwej historii i poznamy wielkich Polaków, którzy ją tworzyli.

pol_pl_Gra-Nasza-Polska-rodzinna-planszowa-JAWA-GR0381-14686_1

Nasza Polska: 100 lat niepodległości Polski 1918-2018

Gra przygotowana dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieciom pozwala poznać najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski, a dorosłym odświeżyć wiedzę dotyczącą m.in. Bitwy, Warszawskiej, II wojny światowej, PRL-u, Solidarności, członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Quiz 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

"100 Rocznica Odzyskania Niepodległości : quiz" to emocjonująca gra i zabawa, w trakcie której uczestnicy rywalizują ze sobą, odpowiadając na pytania i zagadnienia ze stuletnich dziejów Polski, od chwili odzyskania niepodległości w 1918 roku, poprzez II wojnę światową aż do czasów obecnych. "100 Rocznica Odzyskania Niepodległości : quiz" jest rozrywką dla całej rodziny, pozwalającą graczom na poszerzenie wiadomości o zmianach zachodzących w ciągu ostatnich 100 lat w naszej Ojczyźnie.

trefl-gra-extra-polska-gra-z-historia-pudelko.158291.800x0

Polska: gra z historią

Zapraszamy w podróż po Polsce! Odwiedzaj historyczne miejsca i poznawaj ważne wydarzenia z dziejów naszego kraju. Odkrywaj historię Polski w czasie emocjonującej gry, w której nikt nie sprawdza Twojej wiedzy! 100 lat w naszej Ojczyźnie.

png

Wielcy Polacy

Wielcy Polacy to gra, która ma za zadanie przybliżyć sylwetki postaci z historii Polski, które przyczyniły się do jej rozwoju i rozsławienia w świecie. Na kartach przedstawione są fakty oraz ciekawostki z życia 55 wyjątkowych Polaków urodzonych do 1918 roku. Byli to ludzie nieprzeciętni, nierzadko genialni, pracowici, pełni poświęcenia i pasji. Mamy nadzieję, że nasza gra będzie fantastyczną okazją do emocjonujących rozgrywek, ale także do poznania znanej i mniej znanej Polski.

6a4e1e8d06515e62d6aed6dc73526ce7

Polska - pytania i odpowiedzi

W tej edukacyjne grze znajdziesz 2400 pytań dotyczących Polski i jej obywateli. Pytania podzielone są na sześć kategorii: historia, kultura, przyroda/technika/nauka, geografia, sport oraz wiedza ogólna. Podczas gry oprócz tego, że będziesz się świetnie bawić dowiesz się także wiele interesujących informacji o swoim kraju. Abyś mógł zwyciężyć będzie Ci potrzebna nie tylko wiedza, ale również odrobina szczęścia.

G 532

Moja ojczyzna

"Moja ojczyzna" to zestaw edukacyjny, który pozwala uczestnikom zabawy poznać i przyswoić symbole narodowe naszego kraju. W zestawie znajduje się 40 kart: 9 kart puzzli przedstawiających godło Polski, 9 kart puzzli przedstawiających flagę i kontury Polski, 9 kart z czarnymi kropkami, 9 kart z niebieskimi kropkami, jedna karta godło, jedna karta kontury Polski w barwach flagi narodowej, dwie karty poglądowe z kropkami.

dzieci kontra

Dzieci kontra rodzice: historia Polski

Co to jest serdak? Kto założył Gniezno? Jak nazwano fiata 126 p? Kto to był hultaj? Ciekawe i zabawne pytania sprawią, że przeniesiecie się w niezwykły świat dawnej Polski. Dzieci rywalizują z rodzicami. W grze znajdziecie pytania przygotowane specjalnie dla dzieci i dla rodziców.

polak maly

Polak mały

"Historia w kolorach" to projekt edukacyjny IPN skierowany do najmłodszych odbiorców historii najnowszej. Jego głównym celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie (za pomocą puzzli - które można również wykorzystać do zabawy w memory), polskich symboli narodowych - godła, flagi i hymnu.

Polak mały: memory

Ulubiona zabawa dzieci, która ćwiczy pamięć. "Polak mały : memory" to karty kojarzące się z Polską. Zawierają symbole, które dzieci znają i chętnie zapamiętają.

Polak mały: quiz

Co oznaczają kolory na fladze? Jaki jest tytuł hymnu? Jakie są znane polskie marki? Ciekawe i zabawne pytania dotyczące polskich symboli, ale także polskich sukcesów, wynalazków, znanych miejsc i wydarzeń.

Timeline: Polska

Gra "Timeline: Polska" należy do bestsellerowej serii gier, które podbiły cały świat. Pudełko zawiera 110 kart, które dotyczą tylko wydarzeń z Polski a tematyka poruszana w tym zastawie to: wynalazki, sztuka, historia, nauka i zabytki. Czy wiesz, że spinacz biurowy wynalazł Polak? A może jesteś w stanie odgadnąć datę tego wydarzenia? Pamiętasz, kiedy Polska odzyskała niepodległość? Jak myślisz, co zbudowano wcześniej: Bazylikę Mariacką w Gdańsku czy kopalnię soli w Wieliczce? Wybierz jedną z posiadanych w ręku kart i zdecyduj, czy prezentowane przez nią wydarzenie miało miejsce przed tym, które leży już na stole, czy po nim. Następnie odwróć kartę i sprawdź, czy masz rację! Nie musisz znać żadnych dat i wydarzeń, wystarczy dedukcja i trochę szczęścia.

mail_powstanczy

Mali Powstańcy

Gra "Mali Powstańcy" to idealna forma zaciekawienia młodych graczy historią i wprowadzenia ich w temat Powstania Warszawskiego.

49-50259-620x473

Pamięć '39: 1939 - 70 rocznica Września

"Pamięć '39", oparta na zasadach popularnej gry "Memory", wprowadza uczniów w tematykę kampanii wrześniowej 1939 r., operując archiwalnymi zdjęciami. Dołączona do gry broszura zawiera komentarz historyczny do poszczególnych fotografii.

303_3d.53142.800x0-620x391

303: Bitwa o Anglię

"303" jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

kangur-powstanie-warszawskie-quiz-3d.299658.800x0

Powstanie Warszawskie: quiz obowiązkowy

Co wiesz o Powstaniu Warszawskim? O której godzinie wybuchło? Ile dni trwało? Kto nosił pseudonim "Bór", a kto "Zośka"? Ciekawe pytania i odpowiedzi pomogą Wam poznać lepiej ten ważny etap polskiej historii.

pol_pl_Liberator-1396_1

Liberator

Dodatek "Liberator" to idealna forma zaciekawienia młodych graczy historią i wprowadzenia ich w temat Powstania Warszawskiego.

8cee81f04b4d941c0ccc6ee0d79c

ZnajZnak

"ZnajZnak" jest grą edukacyjną przeznaczoną dla dwóch graczy, w której wiedza przychodzi samoistnie podczas rozgrywki. Przy użyciu jednego kompletu kart w "ZnajZnak" mogą grać jednocześnie nawet 32 osoby. W trakcie rozgrywki w "ZnajZnak" gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty.

9972-front

ZnajZnak: sport

Tym razem gracze, bawiąc się, poznają historię polskiego sportu w latach 1918-1945. Dzięki grze można poznać najlepszych sportowców, znaki najważniejszych klubów sportowych, największe rekordy, historię walki w konspiracji.

awans

Awans: zostań Marszałkiem Polski

"Awans. Zostań marszałkiem Polski" to gra planszowa, która służy przybliżeniu młodzieży polskich stopni wojskowych z 1939 r. Grając kartami z naramiennikami od szeregowca do marszałka Polski, gracze poruszają się po planszy przedstawiającej szczeble wojskowej hierarchii.

gra-planszowa-planszowa-rozrywka-ludowa-prl

PRL

Planszowa Rozrywka Ludowa to gra o czasach PRL-u. Gracze sprawdzą swoją wiedzę z czterech kategorii, a za prawidłowe odpowiedzi otrzymują gotówkę. Co jakiś czas w grze pojawia się możliwość nabycia upragnionych towarów deficytowych. Zdobywca największej ich liczby - zostaje zwycięzcą.

pol_pl_Polska-Quiz-Jak-bylo-kiedys-4557_2

Polska quiz: jak było kiedyś

Czy wiesz, jak było kiedyś? Co to Pewex, Polo Cocta, walkman i kasety magnetofonowe? Zabawne pytania i odpowiedzi przypomną jak żyło się w latach 80-tych i 90-tych w Polsce.

5ac350e89c3b3

Reglamentacja: gra na kartki

Cofacie się do czasów PRL, by zimą 1983 roku powalczyć o dodatkowe kartki na mięso, cukier i inne dobra. Waszym zadaniem jest zrobienie zakupów przed zapowiedzianą wizytą gości. Niestety towar w sklepie jest reglamentowany, a kartki z przydziału często nie odpowiadają temu co musicie kupić. Jest to niezwykle dynamiczna gra planszowa w której do zwycięstwa będzie potrzebne szczęście, nieco zręczności oraz żyłka do handlu.

z17295024IER,Lazienki-Krolewskie-i-Archimemo

Łazienki Królewskie

Celem gry "Łazienki Królewskie" jest zebranie najcenniejszej kolekcji dzieł sztuki. Należy to robić stylem spacerowym, próbując dostać się na pole, na którym właśnie jest Stanisław August. Ten, kto go spotka, otrzymuje dzieło sztuki (w kolorze jednej z 3 artystów, którymi dysponuje gracz). Gra jednak daje więcej wrażeń niż się może wydawać, a to dzięki specjalnym polom rozsianym gesto po planszy.

pol_pl_Ale-historia-gra-GRANNA-00205-30446_1

Ale Historia!

"Ale Historia!" to niezwykła podróż poprzez wieki! Gracze zagłębiają się w historii Polski i naszej narodowej kultury. Odpowiadając na quizowe pytania poznają niezwykłe fakty z bogatych dziejów naszego kraju. Od pierwszych Piastów aż do czasów współczesnych. Gra posiada 3 poziomy trudności i 2 warianty rozgrywek. Uczestnicy zabawy sami decydują na które z nich chcą odpowiadać.