WSPOMAGANIE EDUKACJI

Technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji

Strony udostępniające informacje i materiały na ten temat nowoczesnych metod nauczania z wykorzystaniem TIK

Fundacja Szkoła Medialna

Organizacja zajmująca się nowoczesną edukacją. Znajdziesz tu materiały dotyczące metod pracy, scenariusze lekcji, obszerną bazę narzędzi TIK. Autorzy publikują artykuły, porady, filmy na temat najnowszych rozwiązań technologicznych stosowanych w szkole.

Edukator

Bogaty zbiór narzędzi i zasobów dydaktycznych dostępny bezpłatnie, po zarejestrowaniu się. W bazie znajdziesz aplikacje, symulatory, modele, atlasy biologiczne, filmy, prezentacje. Portal daje możliwość tworzenia, zamieszczania i przechowywania treści na wirtualnym dysku przypisanym do konta użytkownika.

Edunews.pl

Portal o nowoczesnej edukacji, w którym największą wartość mają dobrej jakości edukacyjne zasoby merytoryczne. W serwisie znajdziesz też narzędzia TIK do wykorzystania na zajęciach edukacyjnych.

TIKowy Belfer

Blog z materiałami do wykorzystania na lekcjach matematyki i informatyki oraz do nauki kodowania. Autorka omawia i prezentuje aplikacje mobilne i zasoby sieciowe, które z jednej strony ułatwiają pracę nauczyciela, a z drugiej zwiększają motywację uczniów do nauki.

Magazyn TIK w edukacji

Strona internetowa czasopisma „TIK w Edukacji” o wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkole. Autorzy podpowiadają, jak w trakcie lekcji wykorzystać aplikacje edukacyjne, urządzenia mobilne, zasoby internetowe czy sieci społecznościowe. Redakcja radzi, jak wybrać i skonfigurować sprzęt IT do szkoły oraz porusza tematy związane z zarządzaniem siecią szkolną i bezpieczeństwem danych.

Narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych

TESTY, QUIZY, GRY

INTERAKTYWNE FILMY, KREATORY WIDEO

ZDJĘCIA , GRAFIKI

INFOGRAFIKI, MAPY MYŚLI

PREZENTACJE MULTIMEDIALNE

UDOSTĘPNIANIE

TESTY, QUIZY, GRY

Platforma do tworzenie prostych aplikacji edukacyjnych. Umożliwia tworzenie klas, udostępnianie uczniom własnych aplikacji oraz sprawdzanie działań uczniów. Wśród interaktywnych zabaw i gier edukacyjnych znajdziemy: krzyżówki, wykreślanki, testy, quizy, grupowanie, zabawy pamięciowe i słowne. Gry można tworzyć i przechowywać na platformie jako prywatne, lub publiczne. Można też korzystać z gotowych aplikacji opublikowanych przez innych użytkowników, pogrupowanych według kategorii tematycznych i poziomów kształcenia.

Wordwall

Narzędzie do tworzenia własnych materiałów dydaktycznych, m. in.: prawda czy fałsz, łączenie w pary, wykres z etykietami, teleturniej, ruletka, gry słowne. Projektowanie ćwiczeń polega na wyborze szablonu i dodaniu odpowiadających nam elementów, treści. Swoje ćwiczenia możemy wydrukować lub udostępnić online.

Kahoot

Prosta w obsłudze platforma do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów. Po każdym quizie widzimy wyniki uczniów i możemy je pobrać w postaci arkusza kalkulacyjnego. Do dyspozycji mamy też ogromną bazę gotowych quizów, które można wykorzystać na swoich zajęciach. Kahoot! działa w przeglądarce internetowej na wszystkich urządzeniach mobilnych.

Gimkit

Platforma do przeprowadzania interaktywnych gier. Uczniowie odpowiadają na pytania na własnym urządzeniu we własnym tempie. Odpowiadając poprawnie na pytania zarabiają pieniądze, które mogą ponownie zainwestować kupując ulepszenia. Po każdej grze Gimkit generuje raport opisujący, jakie elementy sprawiły grupie trudność. Gry mogą być rozgrywane nie tylko podczas zajęć na żywo, można wykorzystywać je jako zadania domowe, które są automatycznie oceniane.

Quizizz

Narzędzie do tworzenia i przeprowadzania quizów, testów na każdy przedmiot edukacyjny i poziom nauczania. Do zabawy wykorzystuje się urządzenia mobilne. Prosta obsługa, ciekawy interfejs, motywujące grafiki sprawiają, że quizy wywołują pozytywne reakcje i mnóstwo emocji. Platforma daje możliwość korzystania z quizów stworzonych przez innych nauczycieli.

Quizlet

Platforma do tworzenia fiszek online. Można korzystać z gotowych zestawów lub tworzyć swoje. Aplikacja daje możliwość uczenia się zestawów na różne sposoby, także w formie gry wygenerowanej z naszego zestawu.

ZDJĘCIA, GRAFIKI

Canva

Bardzo proste narzędzie do tworzenia grafik online. Strona udostępnia wiele darmowych szablonów i elementów graficznych, dzięki którym można tworzyć plakaty, loga, wpisy na Facebooka, zaproszenia, zaświadczenia, infografiki, broszury i wiele innych. Swoje projekty można pobrać w wersji online lub do druku.

PosterMyWall

Platforma, która maksymalne upraszcza projektowanie różnego rodzaju grafik i filmów. Tworzenie grafik ułatwia i przyspiesza ogromna baza szablonów.

Pixlr

Internetowy edytor zdjęć bezpośrednio w przeglądarce. Pozwala na zaawansowaną obróbkę fotografii bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Platforma oferuje intuicyjną edycję zdjęć, obrazków i grafik w dwóch edytorach: prostszym - dla początkujących oraz w bardziej zaawansowanym.

PixTeller

Łatwy w użyciu internetowy edytor zdjęć i animator do tworzenia: plakatów, animowanych gifów, logo, kolaży fotograficznych, banerów, zaproszeń, ulotek, miniatur wideo i więcej... Tworząc grafiki możemy wykorzystać te, które zostały wykonane przez innych użytkowników i w prosty sposób je dostosować dodając swoje teksty, zdjęcia, ilustracje, animowane filmy. Gotową grafikę można udostępnić w mediach społecznościowych lub zapisać na dysku.

Slidely

Szybki i łatwy sposób na utworzenie filmu, galerii lub kolażu z użyciem swoich zdjęć, filmów. Pracę możemy urozmaicić dodając muzykę i teksty. Projekty udostępniamy na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych.

PREZENTACJE MULTIMEDIALNE

Prezi

Narzędzie, w którym prezentacje tworzymy na tzw. wirtualnym płótnie w postaci interaktywnej mapy myśli. Teksty, zdjęcia, filmy i inne treści umieszczamy na płótnie, ustalamy ich kolejność. Prezentacje w Prezi opierają się na efekcie zoomowania, czyli przybliżania i oddalania treści. Wersja darmowa pozwala na tworzenie prezentacji, które są dostępne publicznie.

Drive

Prezentacje Google to edytor prezentacji online dostępny na Dysku Google. Tworzenie prezentacji jest intuicyjne, przypomina projektowanie w PowerPoint. Możemy korzystać z różnorodnych motywów, setek czcionek, funkcji dodawania filmów, animacji... Wiele osób może jednocześnie pracować nad tym samym projektem.

Emaze

Narzędzie do tworzenia prezentacji multimedialnych online wyposażone w setki gotowych szablonów (2D i 3D), przyjazny dla użytkownika edytor oraz nowoczesne funkcje. Do naszych prezentacji możemy dodawać pliki audio, zdjęcia i wideo, iframe na żywo, niestandardowe formularze i strony internetowe, infografiki i inne efekty specjalne. Projekty stają się jeszcze atrakcyjniejsze dzięki zastosowaniu przejść typu zoom. Istnieje możliwość importowania prezentacji z PowerPoint oraz plików z PDF i przekonwertowania ich na szablony Emaze. Gotowe prezentacje możemy udostępnić przesyłając link, osadzając je na swoim blogu lub stronie internetowej.

INTERAKTYWNE FILMY, KREATORY WIDEO

Edpuzzle

Proste narzędzie do tworzenia interaktywnych filmów. Możemy korzystać z własnych nagrań lub używać filmów dostępnych na YouTube, Khan Academy, Crash Course i innych platformach. Film dostosowujemy do swoich potrzeb wycinając odpowiedni fragment, dodając do niego własną narrację głosową, notatki lub pytania w formie quizu.

TedEd

Platforma filmów edukacyjnych przeznaczona dla uczniów i nauczycieli. Narzędzie umożliwia opracowanie materiałów, które doskonale uatrakcyjniają lekcje. Tworząc interaktywne filmy wybieramy nagranie spośród animacji TED-Ed, rozmów TED lub filmów na YouTube. Dodajemy pytania, tematy do dyskusji, dodatkowe materiały, linki. Lekcje udostępniamy uczniom online i śledzimy ich wyniki.

Biteable

Prosty w obsłudze kreator wideo. Na platformie możemy korzystać z bogatego zestawu gotowych szablonów, które edytujemy zgodnie z naszymi potrzebami. Stworzony przez nas film umieszczamy na stronie internetowej, udostępniamy w social mediach lub zapisujemy na dysku.

INFOGRAFIKI, MAPY MYŚLI

Piktochart

Narzędzie do tworzenia infografik, niewymagające profesjonalnych umiejętności. Możemy korzystać z gotowych szablonów lub stworzyć własną grafikę. Interaktywne mapy, tabele czy grafiki łatwo dostosujemy do naszych potrzeb. Możemy dodawać elementy takie jak tła, obrazy, filmy, wykresy, ikony; zmieniać czcionki, kolory i umiejscowienie elementów.Gotową infografikę możemy zapisać na dysku lub udostępnić online.

Creately

Aplikacja do tworzenia schematów blokowych, diagramów, map myśli. Oferuje bogatą bibliotekę szablonów i gotowych elementów, które można łatwo formatować. Umożliwia współpracę online z innymi użytkownikami.

UDOSTĘPNIANIE

Drive

Google Drive umożliwia przechowywanie, udostępnianie i otwieranie własnych plików i folderów na dowolnym urządzeniu. Usługa Google zawiera edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, narzędzia do tworzenia prezentacji, formularzy i rysunków. W prosty sposób możemy pozwolić innym użytkownikom na wyświetlanie lub pobieranie wybranych plików, a także wspólnie pracować nad nimi. Pierwsze 15 GB miejsca na koncie Google jest bezpłatne.

Dropbox

Dropbox umożliwia pracę w chmurze - przechowywanie plików w jednym miejscu i dostęp do nich z komputera, telefonu, tabletu. Możemy bezpośrednio tworzyć i edytować rezultaty swojej pracy — w tym zawartość w chmurze i pliki Microsoft Office. Pliki możemy udostępniać innym użytkownikom i wspólnie nad nimi pracować.

Padlet

Wirtualna tablica, na której można zamieszczać teksty, adresy stron internetowych, zdjęcia, grafiki. Narzędzie pomaga w porządkowaniu, zbieraniu i dzieleniu się informacjami z innymi.